Strašidelné červené světlo ve tvaru kruhu se na obloze v Severní Itálii objevilo jen na malou chvíli, přesto se však podivnou podívanou jako vystřiženou ze sci-fi filmu podařilo fotografovi přírody Valterovi Binotto zachytit na fotografii.

Zářící kruh měřící v průměru asi 360 kilometrů neměl podle odborníků nic společného s UFO. Jedná se o zploštělou a rozpínající se záři známou pod hromadným názvem elfové (emise blesků vznikajících v důsledku elektromagnetických pulzních zdrojů, anglicky ELVES).

Portál LiveScience informuje, že tyto přírodní jevy jsou velmi vzácným typem stratosférických či mezosférických reakcí vznikajících díky intenzivní elektrifikaci bouřky. Vytvářejí se, když elektromagnetické pulsy (EMP), které vydávají blesky, dopadnou na ionizovanou část horní zemské atmosféry. Ta se rozprostírá v přibližné výšce 80 až 644 kilometrů nad zemí.

Jevy s přízviskem elfové jsou kvůli jejich velmi krátkému trvání běžně viditelné jen satelity obíhajícími kolem Země. Objeveny byly v roce 1990, a to právě díky kamerám na palubě raketoplánu americké kosmické agentury NASA.

Nejlepší snímek elfů

Snímek od Binotta, který zveřejnil na svém Facebooku, tak může být tou nejlepší fotkou, jaká kdy tyto vzácné jevy zachytila. Autor se svěřil, že vyfocení snímku nebylo vůbec jednoduché. „S normálními fotoaparáty je obtížné elfy fotografovat. Světlo, které vydávají, je velmi slabé a v infračerveném pásmu, kam senzory nevidí. Používám kameru bez normálního filtru, takže dobře vidí i infračervené pásmo,“ řekl. Ohromující fotografie byla pravděpodobně jen začátkem pozorování těchto neuvěřitelných jevů, sezóna elfů v Evropě a Severní Americe údajně právě začíná.

| Video: Youtube

Netradičně silný blesk

Fotograf si myslí, že za výskytem přírodního úkazu nad Severní Itálií stojí nedaleká velká bouřka, která probíhala poblíž města Ancony nacházejícího se 280 kilometrů jihovýchodně od Possagna. Obrázek s jejím umístěním rovněž zveřejnil na svém Facebooku. Během této bouřky se podle všeho objevil nejméně desetkrát silnější blesk, než se vyskytuje běžně, a vytvořil elektrickou rázovou vlnu. Když pak elektrony z elektromagnetických impulsů zasáhly ionosféru, nabité částice stimulovaly existující atomy dusíku. Díky tomu pak Italové mohli na malou chvíli spatřit intenzivní červenou záři.

Podobné případy vysoce elektrifikovaných bouřek už v minulosti někteří vyfotografovali. V únoru 2021 byl například zachycen červený záblesk na Havaji, v dubnu 2013 se tento úkaz objevil v Nebrasce. Před pěti dny se také na noční obloze nad Dánskem objevil vzácný typ polární záře, červený světelný oblouk. Pravděpodobně ji způsobila silná sluneční bouře, která před týdnem zasáhla Zemi.

Nejčastější jsou červení skřítci

Elfové často dosahují průměru kolem čtyři sta kilometrů a trvají jen jednu milisekundu. Vyskytují se v ionosféře sto kilometrů nad zemí a probíhají hlavně po bouřce. Jsou typem nadoblačných a ionosférických blesků vyskytujících se v horní atmosféře, vysoko nad nadmořskou výškou normálních blesků a bouřkových mraků. Jsou známé pod obecnějším názvem „přechodný světelný úkaz“ (TLE).

Nejčastějšími typy ionosférických blesků jsou skřítci, tedy jasně červené blesky vyskytující se nad bouřkovou soustavou. Ty byly pozorované už od roku 1886, dokumentované byly však až od roku 1989, kdy je úspěšně zachytili vědci z University of Minnesota. Dále jsou známé rovněž modré výtrysky, obří výtrysky a modré startéry.