DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na krajskou hygienu: 736 233 176, 704 829 502, 703 365 986 (po - pá 7:00 - 17:00)

- Číslo na celostátní nonstop infolinku 724 810 106 nebo 725 191 367

- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkMezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

ONLINE nákupy na Košík.cz
Z důvodu bezpečnosti přijímá pouze platby platební kartou. Zboží z pohodlí domova objednáte na internetu a zvolíte si čas dodání, který vám vyhovuje. Nákup vám vynesou i do nejvyšších pater.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

POMOC NEJEN SENIORŮM

Poskytování pomoci v Děčíně

Infolinka pro osamělé seniory 65+ popř. zdravotně postižené, kteří by potřebovali pomoc se zásobováním potravinami a léky:
tel. 412 593 249, mobil 774 059 266. Pondělí a středa 8 až 17 hodin, úterý, čtvrtek a pátek od 8 do 14:30 hodin.  

Zajištění nákupů pro děčínské seniory nad 65 let: Nákup a donášku potravin seniorům, kteří nemají blízké osoby zajišťující pro ně tuto pomoc, poskytuje v současné době ve městě několik organizací. Dovoz základních potravin je zdarma, za nákup senior zaplatí při jeho převzetí.


Oblastní spolek Českého červeného kříže

Objednání nákupu je možné na telefonních číslech: 412 511 634 nebo 608 870 260 – paní Cachová. Rozvoz se provádí v pondělí a čtvrtek, v případě většího zájmu bude možné domluvit se i na jiné dny. Základní potraviny se nakupují v nákupním centru Kaufland. Nákup si senior převezme a dle ceny nákupu na doložené účtence zaplatí dobrovolníkovi penězi – hotově.


Centrum sociálních služeb

Objednání nákupu je možné na telefonním čísle: 770 105 973. Rozvoz potravin se provádí denně v době od 7 do 15,30 hodin. Jednotlivý nákup je limitován maximální odhadovanou částkou 500 korun.


Dobrovolnické centrum Slunečnice

Centrum přijímá objednávky na rozvoz potravin a rovněž se zde mohou hlásit zájemci z řad dobrovolníků, například středoškoláci. Kontaktní osoba je Doubravka Dostálová, koordinátorka Dobrovolnického centra Slunečnice, z.s., telefon: 739 355 705, e-mail: dobrovolnictvislunecnice@seznam.cz.

Poskytování pomoci v Rumburku

V rámci dobročinnosti své služby nabízejí: 

Junák Rumburk
Poskytuje pomoc lidem nad 60 let nebo lidem, kterým byla nařízena karanténa, služba je nabízena pouze v Rumburku. Poskytuje obstarávání nákupu (potraviny, drogerie) a donášku domů. Vše pouze za zaplacení hodnoty nákupu. V případě potřeby pošlete nejlépe SMS se seznamem nákupu a adresou doručení na telefon 737 300 933.

CEDR – komunitní spolek
V rámci terénního programu nabízí možnost zajištění nákupů základních potravin (například pečivo, mléko, mouka apod.), drogistického zboží (toaletní papír, mýdlo apod.) a léků pro seniory nad 60 let, hendikepovaným nebo chronicky nemocným osobám. V případě potřeby kontaktujte naši kolegyni Andreu Cicuovou na telefon 776 326 660. Zboží ochotně dovezeme až domů, kde bude zaplaceno při převzetí.

Pizzerie Lužan
Poskytuje pomoc školákům nebo lidem v karanténě, tj. nabízí od pondělí do pátku polední pizzu společně s polévkou včetně všech obalů za cenu 100 Kč. Nabídku lze učinit s jednodenním předstihem. Aktuální nabídku naleznete na webových stránkách a facebookovém profilu restaurace. Doprava do 10 km bude zdarma a dále za cenu 10 Kč/km. Objednávky jsou přijímány do 11.00 hodin a rozvoz bude probíhat kolem poledne. V případě zájmu bude jediným způsobem objednávky SMS na telefon 773 333 241 (uvádějte jméno, adresu a objednávku). Platba je možná hotově nebo otevřeným účtem/kreditem, který si můžete zřídit v restauraci.

Restaurace Střelnice
Výdejní okénko je otevřené, přivezeme vám oběd až domů či do práce. Otevírací doba Restaurace Střelnice (výdejního okénka): od 10.30 do 17.00 hod. Rozvoz obědů po Rumburku je zdarma, objednávky přijaté na telefonním čísle 778 077 338 do 11.00 hod. doručíme do 14.00 hod., v případě pozdější objednávky, prosíme, o trpělivost s doručením.

Samoobsluha Podhájí
Vážení zákazníci, k dané těžké situaci v našem státě (Covid -19) jsme se rozhodli pomoci našim spoluobčanům (starší lidé, nemocní). Doneseme vám nákup domů. Pošlete SMS se seznamem nákupu + adresu a jméno, nebo nám zavolejte (721 974 441). Jelikož jsme malá prodejna, zatím pomůžeme jen na sídlišti V Podhájí. Dokud budeme fungovat, rádi pomůžeme. Tým samoobsluhy Podhájí.

Sportlife centrum
Rozvozy po Rumburku jsou nyní zcela zdarma.
PO-ČT: 10.00-20.00 hodin
PÁ-NE: 10.00- 21.00 hodin
Snažíme se pro vás i přes nařízený zákaz vstupu dělat maximum, proto je restaurace i nadále v provozu. Stačí, když využijete zvonek u hlavního vchodu, kde vám objednané jídlo bezpečně předá jeden z našich zaměstnanců. Jídlo můžete objednávat na telefonním čísle 733 189 030.

Agentura Pondělí
Asistenti Agentury Pondělí nabízejí v souvislostí s koronavirovou karanténou pomoc lidem, kteří z důvodu věku nebo zdravotního postižení nemohou vycházet z domova. V případě zájmu kontaktujte tým Agentury Pondělí na telefonu 775 554 492 nebo 724 214 431.

ZRUŠENÉ AKCE

Děčínský retro ples
Uskutečnit se měl ve Společenském domě Střelnice Děčín v pátek 20. března, přesouvá se na 11. září.

Reprezentační ples města Rumburku
Uskutečnit se měl ve Společenském domě Střelnice Rumburk v pátek 13. března, neproběhne. Vstupenky mohou lidé vracet od 13. března do konce dubna.

Koncert skupiny Vesna
v pátek 13. 3.

Zahájení turistické sezony v Děčíně
Děčín přijde o tyto významné akce v rámci zahájení sezony, které mělo probíhat 28. března:
Otevírání zámeckých zahrad 
Jarní odemykání Labské stezky
Labský obojživelník
Family Food Festival
Startujeme! v Zoo Děčín
Recesistický závod Pastýřská 50

KINO SNĚŽNÍK - promítání zrušeno

CENTRUM PIVOVAR DĚČÍN - 13.3. Galavečer V., 24.3. Soutěž středních škol první pomoci, 27.3. Pivovarský ples - ODLOŽENO

Dětský zámecký karneval na Zámku Děčín a koncert Smyčcového kvarteta

Akce Schrödingerova institutu

Akce Městské knihovny Děčín - hledají se náhradní termíny

Městské divadlo Děčín - zrušilo prozatím všechny březnové akce. Seznam ZDE

Městské divadlo Varnsdorf 
Zrušilo nebo odložilo prozatím všechny akce konající se do 26. března (Three for Silver, PLI, Hnízdo na nitkách a Play the Game). Zakoupení vstupenky zůstávají v platnosti, o náhradních termínech divadlo bude jednat.

Hokejová sezóna HC Děčín

Šluknovský zámek - zrušené akce do poloviny dubna

ZAVŘENO

Turistická informační centra na Děčínsku

Expozice Rajské ostrovy

Schrödingerův institut - ukončil zájmové a volnočasové aktivity
Uzavřena jsou jeho střediska, Dětský klub Koťátko i Tančírna Balahala. 

ZÁMEK DĚČÍN
Prohlídky zámku

ŠLUKNOVSKÝ ZÁMEK
Prohlídky a výstavy - do odvolání

OBLASTNÍ MUZEUM DĚČÍN

CENTRUM PIVOVAR DĚČÍN
Uzavření stravovacích služeb, restaurace, Hopsária a Galerie v Centrum Pivovar do odvolání.
Ostatní služby a obchody jsou otevřené.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA DĚČÍN
Městská knihovna Děčín včetně všech poboček je uzavřena pro veřejnost do odvolání.
Půjčené dokumenty budou o celou dobu uzavření knihovny automaticky prodlouženy.

AQUAPARK DĚČÍN a další plavecké haly na Děčínsku.

ZOO DĚČÍN a EXPOZICE RAJSKÉ OSTROVY

Kino Sněžník
Uzavřelo pokladnu pro veřejnost. Na stornování zakoupených vstupenek budou mít lidé čas i třicet dní po ukončení stavu nouze.

…a další

Zakazuje se přítomnost veřejnosti v provozovnách služeb jako jsou hudební a společenské kluby, sportoviště, posilovny, přírodní i umělá koupaliště či veřejné knihovny a galerie. 

OTEVŘENO


CENTRUM PIVOVAR DĚČÍN
Kromě stravovavích služeb, restaurací, Hopsária a Galerie

a další obchodní domy

STRAVOVÁNÍ

Obědy pro veřejnost vaří v současné době v Děčíně jídelny Sládkova, Jungmanova a na Kamenické ulici. Rada města Děčín v pondělí odpoledne odsouhlasila nákup jednorázových obalů pro vydávání těchto obědů. Lidé (převážně senioři), kteří si chodí do těchto jídelen pro obědy, si dosud nosili vlastní jídlonosiče, to nyní není možné. Oběd budou dostávat v jednorázovém obalu.

ÚŘADY

Městské a obecní úřady na Děčínsku omezují hodiny pro veřejnost. V noci na pondělí jim to přikázala dalším mimořádným opatřením vláda. Otevřeno mohou mít pouze v pondělí a ve středu vždy jen na nanejvýš tři hodiny v daný den. Omezení platí až do odvolání.

MAGISTRÁT MĚSTA DĚČÍN
Na děčínský magistrát si budou moci lidé přijít vyřídit nejnutnější záležitosti v pondělí od 8 do 11 hodin a ve středu od 14 do 17 hodin. Vedení magistrátu zároveň žádá, aby lidé opravdu pečlivě zvážili nutnost návštěvy úřadu.

MĚSTSKÝ ÚŘAD VARSNDORF
Ve druhém největším městě v regionu ve Varnsdorfu stanovili úřední hodiny na pondělí od 8 do 11 hodin a ve středu od 13 do 16 hodin.
Ve stejné časy bude otevřená také radnice v sousedním Rumburku.

ŠKOLY A ŠKOLKY

Zajištění péče o děti od 3 do 10 let

Na základě nařízení vlády jsou v Děčíně určené školy, které zajistí péči o děti ve věku od 3 do 10 let, jejichž rodiče jsou zaměstnanci bezpečnostních sborů, obecní policie, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví, příslušníci ozbrojených sil a zaměstnanci určené školy nebo školského zařízení. Město navíc tuto službu nabízí i rodičům, kdy oba docházejí do zaměstnaní a nemají možnost zajištění hlídání malých dětí jinou formou.

Školská zařízení zajišťující péči o děti

Mateřské školy: pro děti od 3 do 6 let

Riegrova, Liliová, Klostermannova a Školní

Školky jsou otevřeny od 6,30 do 16 hodin. Je nutné, aby se rodiče domluvili s řediteli svých MŠ, do kterého zařízení děti mohou přivést.

Základní školy: pro děti školou povinné od 7 do 10 let

Základní škola Komenského náměstí

Rodiče, kteří splňují výše uvedené podmínky, musí kontaktovat ředitelku ZŠ Komenského na telefonním čísle 775 861 995 nebo na e-mailu: skola@zsdckomen.cz. Získají zde podrobné informace k zajištění péče a co je třeba ze strany rodičů doložit.

Péče o děti je zajištěna ve skupinách maximálně po 15 dětech.

OTEVÍRACÍ DOBY OBCHODŮ

Vláda rozhodla s účinností od soboty 14. března 06:00 o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic.  Výjimka u uzavření obchodů platí dále například pro prodejny výpočetní techniky a spotřební elektroniky, malých domácích zvířat a krmiv a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček, novin a časopisů či tabákových výrobků.Se stejnou účinností kabinet zakázal přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, výjimkou je například zaměstnanecké stravování. Výjimku u zákazu přítomnosti lidí v restauracích tvoří provozovny, které neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a vězeňských zařízení. Zákaz se nevztahuje ani na prodej mimo provozovnu, tedy třeba provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny. 

DOPRAVA (OMEZENÍ MHD)

Stejně jako během letních prázdnin budou od pondělí 16. března jezdit zelené autobusy v Ústeckém kraji. Opatření se dotkne sedmdesáti linek v celém kraji. Spoje, které běžně jezdí v období školního roku, omezené v jízdních řádech značkami 52 až 56, do odvolání nepojedou. Toto opatření se přímo dotkne 70 linek DÚK v celém Ústeckém kraji, z toho devět linek DÚK, které mají jen školní provoz, nebude v provozu vůbec. Naopak pojedou ty autobusy, které mají v jízdních řádech negativní značky 42 až 46. V nejbližší době se na autobusových zastávkách objeví nové jízdní řády. Doprava bude bezplatná.

Již ve středu oznámil děčínský dopravní podnik, že zruší školní autobusy vyjíždějící především v ranních hodinách. Stejně jako krajské linky budou ty městské v Děčíně omezené od pondělí. Od pondělí 16. 3. 2020 dochází k omezení školních spojů na linkách MAD Děčín. Spoje s poznámkou č. 73 nebudou obsluhovány, a to do odvolání. Ostatní spoje zůstávají beze změny.

Jen prostředními a zadními dveřmi budou moct od pondělí nastupovat cestující využívající MHD v Děčíně. V návaznosti na mimořádná opatření související se šířením koronaviru o tom rozhodl děčínský dopravní podnik. Městská doprava tu tak bude bezplatná. Dopravní podnik se tím snaží co nejvíce ochránit své řidiče před možnou nákazou koronavirem. Od pondělí také přestanou jezdit noční linky 232 a 233 a bude uzavřen předprodej jízdenek v Uhelné ulici na autobusovém nádraží. Od pondělí také nebudou jezdit školní spoje.

 

Jedná se o ranní spoje:

linka č. 201 spoj v 7,19hod. Chrochvice - Bynov 

linka č. 202 spoj v 7:10hod. Prokopa Holého – Bynov

                     spoj v 7:20hod. Bynov - Staré Město

                     spoj v 7.23hod. Staré Město – Bynov

                     spoj v 7:37hod. Prokopa Holého – Bynov

                     spoj v 7:50hod. Bynov -  Hlavní nádraží

                     spoj v 8:05hod. Bynov -  Hlavní nádraží

linka č. 204 spoj v 7:20hod. Březiny  - Letná

linka č. 207 spoj v 7:04hod. Nemocnice  - Želenice

linka č. 209 spoj v 7:07hod. Nebočady – Autobusové nádraží

linka č. 212 spoj v 6:56hod. Autobusové nádraží – Bělá

                     spoj v 7:15hod. Bělá – Folknáře

                     spoj v 7:45hod. Folknáře – Autobusové nádraží

Do autobusů s ochranou úst

Dopravní podnik města Děčína také zavádí řadu opatření. Některé platí již několik dní, v úterý vydalo vedení DP výzvu, aby lidé cestovali MAD pouze s rouškami, či jiným zakrytím úst a nosu.

Soubor opatření Dopravního podniku:

1, používejte roušky, šátky či jakékoliv jiné zakrytí úst a nosu při cestování v autobusech a při čekání na zastávkách.

2, využívejte městskou autobusovou dopravu v Děčíně maximálně racionálně a v omezené míře.

3, dodržujte veškerá doporučení a nařízení vydaná dopravcem. V Děčíně se do autobusů až do odvolání nenastupuje předními dveřmi; řidič cestující neodbavuje, je v ochranné zóně. Nastupuje a vystupuje se prostředními a zadními dveřmi.

4, autobusy v Děčíně jsou denně dezinfikovány, začíná se navíc provádět i dezinfekce generátory ozónu, na všech konečných zastávkách jsou pak autobusy pravidelně větrány.

5, byl zrušen předprodej jízdenek v Uhelné ulici.

6, byla posílena infolinka 412 709 550 a 412 709 555

PARKOVÁNÍ

Minimálně do 24. března ráno se nebude platit parkovné na zpoplatněných místních komunikacích v Děčíně.

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.Zdroj: Deník/WHO

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník