více >>

Poklady Srbské Lužice

Akce již skončila

Balet, sbor, orchestr Srbského národního souboru a moderace 

POZOR ZMĚNA! Srbský národní soubor představí místo Moji Reji program s názvem Perly lužickosrbských svateb "Naša Hanka w' wěncu steji“!

V důsledku mnohačetných zdravotních absencí na straně Srbského národního souboru bude místo původně avizovaného programu uvedena 17. října v Děčíně programová novinka souboru. Těšit se můžete na hudebně-taneční projekt, který v bohatém jevištním programu představí lužickosrbský svátek svátků – svatbu. Hudebníci, zpěváci a tanečníci předvedou pestré tance, zpěvy a další zvyky, které provázejí tradiční svatební veselí v Srbské Lužici, jež má hned čtyři různé krajové podoby. V programu zazní lidové písně i skladby renomovaných lužických autorů, jakými jsou Detlef Kobjela, Korla Awgust Kocor nebo Jan Paul Nagel. V taneční části se můžete těšit na choreografie Juraje Kubánky, Mii Facchinelli a Jana Kozelnického. Program bude obohacen o mluvené slovo. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti a v případě, že vstupenky na tento unikátní večer ještě nemáte, můžete si je stále zakoupit zde ve festivalovém předprodeji. Děkujeme za pochopení!

Lužické hory tvoří už více než šest set let starou zemskou hranici Čech. Na jejich severních svazích se nachází území historické země, která dala našim horám své jméno – Lužice. Tato slovanská zem byla v minulosti jednou z vedlejších zemí Koruny České a později byla připojena k Sasku a Prusku. Spolu s Němci zde dodnes žije nepočetný národ Lužických Srbů, jehož jedinečná, pestrá, ale menšinová kultura pozvolna slábne. Jejím významným nositelem je však Srbský národní orchestr, který dodnes zachovává a rozvíjí kulturní tradice Srbů ve třech profesionálních odvětvích – baletu, sborovém zpěvu a orchestrální hře. „A nikdy jsem nebyla tak šťastná“ zpívá se na samém počátku impozantního folklorního programu, což zcela přesně vystihuje vášnivost celého představení. Kromě vzrušující hudby jsou obzvlášť inspirativní všudypřítomné tance, které pocházejí od bývalého hlavního choreografa souboru Juraje Kubańky. Už názvy jako „Dwuskokowa“ nebo „Třepotata“ dávají tušit intenzitu s rychlými kroky, silnými skoky a stylovým zvedačkami. Celé spektrum bohatých srbských zvyků v kombinaci s profesionálními umělci dělá tento program skutečně jedinečným.

17. 10.  (19:00–21:00)
Městské divadlo Děčín
SDÍLEJ: