Online zajímavosti z historie plavby
KDE: FB Oblastního muzea Děčín

Stejně jako na jaře, kdy vládní opatření proti šíření koronaviru zavřela muzea nebo divadla a zrušila množství kulturních akcí, i nyní chce Oblastní muzeum Děčín svým návštěvníkům poskytnout prohlídky alespoň virtuálně. Nepříjemné současné dění se snaží lidem ulehčit zajímavostmi z regionální a plavební historie, které pravidelně představuje v příspěvcích na své facebookové stránce. Lidé si mohou o zajímavostech nejen přečíst, ale také si prohlédnout související historické fotografie. Muzeum se již pochlubilo například připravovanou publikací Zadokoláky, která bude k dispozici ještě letos. 

Zřícenina hradu Vrabinec
KDY: Celoročně
KDE: Vrabinec, Těchlovice
ZA KOLIK: Zdarma

Vydejte se na výlet na Zříceninu hradu Vrabinec v Těchlovicích na Děčínsku. Vrabinec je zřícenina hradu ze 13. století ležící na čedičovém vrchu na břehu Labe. Hrad v 15. století dobylo lužické vojsko a poté už pustl a postupně se změnil ve zříceninu. Dochovaly se pouze zbytky zdí obvodového opevnění. Zřícenina je volně přístupná a je z ní nádherný výhled do okolí. Na Vrabinec je možné se vydat pěšky od Těchlovic přes Přední Lhotu podél Rychnovského potoka a dále stoupáním lesem, nebo také z Lesné kolem hřbitova přes louku a pak lesem, vždy po červeně značené turistické stezce. GPS souřadnice jsou 50.71129, 14.21127.

Rozhledna Růženka
KDY: Celoročně
KDE: Růžová

Na Pastevním vrchu směrem z obce na Kamenickou Stráň se otevřela v dubnu 2018 v rámci nové turistické sezony vyhlídková věž Růženka. Nabízí skvostné výhledy na Růžovský vrch, Jetřichovické vyhlídky či stolové hory Saského Švýcarska. U vrcholu je také příjemné posezení s ohništěm. K Růžence se můžete vydat také po stezce kolem Kostela sv. Petra a Pavla.

Vetrný mlýn v Janově 
KDY: Celoročně
KDE: Janov
ZA KOLIK: Zdarma

Bývalý větrný mlýn se nachází jihozápadně od obce Janov a 3 kilometry jihovýchodně od Hřenska na Děčínsku. Kolem mlýna vede zpevněná cesta a žlutě značená turistická trasa. Větrný mlýn holandského typu byl postaven v roce 1844. Po ukončení jeho provozu byl přestavěn na obytné prostory. Po 2. světové válce byl mlýn opuštěn a chátral. Dnes je opravený a je z něho soukromý rekreační objekt a kulturní památka. Válcová stavba janovského mlýna upoutá pravidelnými, opracovanými pískovcovými kvádry a břidlicovou střechou. V interiéru mlýna se dochovalo původní kamenné schodiště a v podlaze uložené mlýnské kameny. Nyní je mlýn nepřístupný, za podívanou ale stále stojí.

Labská stezka
KDY: Celoročně
KDE: Děčín

Labská stezka nejen cyklistům, ale i koloběžcům nebo běžcům sportovní vyžití i výlet. Po nenáročném asfaltovém povrchu můžete dojet třeba až do Litoměřic. Po cestě se vám naskytne pohled na hrad Vrabinec či Střekov.