Je to jen několik týdnů, kdy obyvatele Hřenska mohl překvapit obrovský policejní vrtulník a kvílející hasičské sirény. Vrtulník s bambi vakem z Labe nabíral vodu, kterou unášel kamsi mezi skály. Pomáhal hasičům totiž hasit požár nedaleko Pravčické brány. Podobná situace se opakovala od středečního rána. Na dohled od největší pískovcové skalní brány v Evropě opět vypukl požár.

K dalšímu požáru v Národním parku České Švýcarsko, na kterém má svůj podíl dlouhotrvající horko a sucho, hasiči vyjeli ve středu před osmou hodinou ráno. Z Janova totiž náhodný svědek uviděl kouř vycházející z lesa směrem k Pravčické bráně a zalarmoval tísňovou linku. Na místo ihned vyjelo šest jednotek hasičů. Ti zjistili, že hoří lesní hrabanka u Stříbrných stěn ve skalnatém a těžko přístupném terénu.

"Hasiči se rozdělili na dvě skupiny. První společně se strážcem Národního parku České Švýcarsko spěchala na místo požáru, který se snažila udusat lopatami a zabránit jeho dalšímu šíření, a druhá skupina natahovala stovky metrů dopravního vedení s vodou," uvedl vyšetřovatel požárů Miroslav Svoboda.

Hořelo na skalním masivu a částečně pod ním na ploše zhruba 500 metrů čtverečních. Šíření požáru a zuřící plameny navíc podporoval západní vítr.

I u tohoto požáru bylo možné nad lesy u Hřenska spatřit policejní vrtulník. Ten tentokrát nepatřil české, ale německé policii. Jelikož se místo požáru nacházelo v těsné blízkosti státní hranice, kontroloval vrtulník situaci z výšky.

Požár se podařilo hasičům se značným úsilím lokalizovat v půl jedenácté, zásah ale ještě několik hodin poté probíhal.

Tentokrát vznik požáru neměli na svědomí nedisciplinovaní turisté. "Příčinou vzniku požáru byl úder blesku," sdělil mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Lidé se ale podíleli na požáru u Pravčické brány právě před několika týdny, když si chtěli i přes úmorná horka a sucha v lese opéci špekáčky. Oheň navíc zuřil v první zóně národního parku v místech, na která je přístup zakázán.

Požárů lesa ale hasiči řešili jen za červenec více než desítku. V mnoha případech za nimi stáli právě neukáznění návštěvníci. Nejčastějšími příčinami bylo rozdělávání ohně či odhazování nedopalků.

Správě národního parku České Švýcarsko došla kvůli častým požárům s neukázněnými návštěvníky trpělivost. Zažádala tak děčínskou, rumburskou a varnsdorfskou radnici o vydání zakázu vstupu do lesů mimo vyznačené turistické cesty. Všechny radnice se návrhu rozhodly vyhovět. Pokud nenastane zásadní změna počasí, měl by zákaz platit do 15. září.