Hořet začalo v místech, kde v poslední době probíhá těžba téměř dvě stě let starých buků. Hořely především hromady větví; oheň ale zasáhl i některé starší pařezy. Hořela také hrabanka.

„Tohle není náhoda, to musel někdo zapálit. V pondělí večer i v úterý ráno jsme se tu byli podívat a všechno bylo v pořádku. Sice tu pálíme větve, ale to bylo nahlášené a ohniště jsme prolili. Navíc jsou na písku," řekl přímo na místě požáru jeden z lesních dělníků, kteří zde kácí přestárlé buky.

Na místě zasahovalo devět jednotek hasičů, kromě profesionálů také dobrovolní hasiči z Děčína, Benešova nad Ploučnicí nebo z Hřenska. Právě hřenští hasiči mají bohaté zkušenosti se zásahy 
v nepřístupném terénu.

To byl případ také požáru na Červeném vrchu, kde hasiči zasahovali v prudkém kopci a museli natáhnout stovky metrů hadicového vedení vody. Právě obtížné zásobování vodou trápilo hasiče kromě terénu nejvíce. I proto trval zásah celé odpoledne až do večera, i proto se musel do hašení zapojit také vrtulník.

„Požár se podařilo lokalizovat v 17.38 hodin," oznámil večer mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Požár neunikl pozornosti ani lidem přímo ve městě. Policejní vrtulník, který s hašením požáru pomáhal, totiž nabíral vodu z Labe přímo v centru města. Desítky lidí tak pozorovaly práci pilota létajícího jen několik metrů nad hladinou Labe například z parkoviště pod stavební průmyslovkou nebo z Labského nábřeží.

Vodu na místo požáru vrtulník přepravoval ve speciálním bambi vaku, do kterého se vejde přibližně 600 litrů vody. Jedna otočka od řeky nad hořící les a zpátky nad řeku mu trvala jen pár minut.

S nasazením letecké techniky mají hasiči na Děčínsku z posledních let jen jednu větší zkušenost. Ale o to dramatičtější. Když před několika lety hořel pod Mariánskou skalou v Jetřichovicích les, museli hasiči nasadit dokonce několik vrtulníků a letadlo.

„V nejhorších chvílích zasahovalo tehdy v Jetřichovicích až dvě stě hasičů a padesátka aut. A letecká technika nám hodně pomohla," řekl před časem Děčínskému deníku tehdejší operační důstojník, dnes vyšetřovatel, Miroslav Svoboda.