Požáru si všimli strážníci přibližně v půl čtvrté ráno a okamžitě zavolali hasiče. „Před čtvrtou hodinou ranní vyjela jednotka ze stanice Děčín k požáru starého vojenského řopíku na Staroměstském nábřeží v Děčíně. Hasiči zlikvidovali požár odpadu v mini pevnůstce,“ uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Teprve když hasiči oheň dohasili, nalezli uvnitř řopíku ženu bez známek života. Přestože byla na místo přivolaná záchranná služba, lékař už jen konstatoval smrt. Místo nešťastné události si tak převzal koroner a policie. „Případem se zabývají kriminalisté z Děčína,“ potvrdila policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Policejní detektivové, kteří si přizvali na pomoc i psa na vyhledávání akcelerantů hoření, museli vyčkat, než bunkr vychladne a bude bezpečné do něj vstoupit. Příčinou tragického požáru se zabývají také vyšetřovatelé hasičů. Podle předběžných závěrů za požár může neopatrné zacházení s otevřeným ohněm. Přesnou příčinu smrti určí soudní pitva.

Osamělou ženu pravidelně potkávali lidé z nedalekého sídliště na Starém Městě. „Pravidelně jsem ji vídal, jak chodí sídlištěm s kočárkem a psem. Pohybovala se velmi obtížně, téměř nemohla chodit,“ popsal jeden z obyvatel sídliště. Často ji vídali sedět u zdravotnického střediska na křižovatce Žerotínovy a Obloukové ulice. To, že je prvorepublikový bunkr obydlený, neuniklo ani obyvatelům nedalekých domků, kteří ženě čas od času přinesli nějaké jídlo nebo krmení pro psa.

Děčín pro bezdomovce letošní zimu připravil vytápěný stan, kam se mohou uchýlit při velkých mrazech. „Zatím byl v provozu dvě noci, při první zde našli provizorní střechu nad hlavou čtyři lidé, o uplynulém víkendu pak tři,“ přiblížil mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.

Pro ubytování ve stanu platí podobná pravidla jako v azylových domech. Mohou zde přespat pouze střízliví lidé bez zvířat. Což ale nebyl případ ženy, která v noci na úterý zemřela v bunkru. Jejím jediným společníkem totiž byl menší rezavý pes, který po její smrti skončil v útulku.

Přes den pomohou lidem bez domova v nízkoprahovém centru v křesťanském sdružení Jonáš na Starém Městě. Zde se mohou bezdomovci umýt, případně oholit, připravená pro ně je také teplá polévka, případně čaj.

Požáry způsobené bezdomovci čas od času hasiče na Děčínsku zaměstnají. Například ve Varnsdorfu pravidelně vyjíždějí do bývalé slévárny, v Děčíně loni v létě hasili drážní domek mezi Starým Městem a Březinami. Při těchto požárech se nikomu nic vážného nestalo.