Do prohledávání lesů se v neděli večer pustilo na Šluknovsku několik jednotek, pomoc přišla i z Prahy. „Přiletěl vrtulník s termovizí, prohledal všechny odlehlé části Šluknovska. Žádný požár ale nenalezl,“ řekl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Jako příčinu nedělního zápachu označili hasiči místo v Německu, severně od českých hranic. Asi 80 kilometrů jihozápadně od Berlína totiž od pátku hoří u obcí Beelitz a Treuenbrietzen v Braniborsku přibližně 200 hektarů lesa, který je navíc kontaminovaný municí. Kvůli rychlému šíření požáru muselo být evakuováno přibližně 600 lidí.

Kouř urazil 170 kilometrů

Ohromný oblak kouře pak postupoval dále na jih, například do Děčína musel urazit přibližně 170 kilometrů.

Již v neděli odpoledne začali volat lidé na tísňovou linku hasičů v Drážďanech, že cítí kouř. Hasiči proto ještě v neděli večer uklidňovali veřejnost na Twitteru, že v Drážďanech ani jejich okolí nic tak velkého nehoří.

„V braniborském městě Treuenbrietzen v současnosti bojují četné záchranné složky s rozsáhlým lesním požárem. Lze předpokládat, že vzhledem k převládajícím povětrnostním podmínkám je příčinou zápachu kouř z této události. Obyvatelům hlavního města spolkové země Drážďany žádné nebezpečí nehrozí,“ uvedli drážďanští hasiči ještě v neděli večer.

Během noci na neděli se začalo dařit požár, s jehož hašením pomáhala i policejní vodní děla, dostávat pod kontrolu. I díky tomu, že v této oblasti začalo pršet.

Záchranáři z celého Ústeckého kraje cvičili v Ostrově u Tisé na Ústecku. Plnili náročné úkoly nejen z urgentní medicíny, klání bylo ale také plné adrenalinu. Stanoviště prověřovala také jejich psychickou odolnost a fyzickou zdatnost.
„Dělej, zašij to,“ řval pořezaný dřevorubec. Záchranáři cvičili extrémní situace

Podle meteorologa ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Martina Nováka jsou zplodiny z takových požárů velmi horké, a tak velmi snadno vystoupají poměrně vysoko. „Následně se šíří na velkou vzdálenost,“ vysvětlil Novák.

Meteorologická data ale v neděli odpoledne a večer žádné takové proudění nezaznamenala. Vzduch proudil převážně od západu, s mírnou odchylkou od jihu. „Na všech profilech od Prahy na sever v různých hladinách jednoznačně převládá západní proudění. Nejsou tam ani vrstvy, kterými by to mohlo projít,“ dodal Novák.

Ilustrační foto
Šoféry čeká pořádně horké léto. Na silnicích Ústeckého kraje bude řada omezení

Že se kouř umí šířit na velmi velké vzdálenosti, potvrzuje i zkušený lesák Jan Drozd. „Když byl před lety velký lesní požár v Jetřichovicích, byl zakouřený prakticky celý Šluknovský výběžek,“ popsal Drozd. V červenci 2006 ale u Jetřichovic hořela řádově menší plocha lesa, oheň tehdy zničil necelých 18 hektarů porostů.