Nálety vrtulníku s vodou, výsadek hasičů. Ve skalách na dohled Pravčické brány v nitru Českého Švýcarska v úterý hořelo. Oheň zuřil v první zóně národního parku v místech, na která je přístup zakázán. Pravděpodobnou příčinou požáru je neopatrná manipulace s ohněm, správci parku totiž přímo na místě nalezli zpola opečený buřt.

Dýmu nad lesy v nepřístupné oblasti okolo Smrkového kopce si všimli správci parku, kteří zalarmovali hasiče. Lesy jsou totiž vyprahlé a hrozilo rychlé rozšíření požáru na mnohem větší plochu. „Hrabanka hoří na přibližně 1800 metrech čtverečních,“ informoval v úterý odpoledne mluvčí hasičského záchranného sboru Milan Rudolf.

Sucho trápí i řeku Mandavu ve Varnsdorfu.
Neprší a neprší. Na Děčínsku vysychají řeky i lesy

U požáru zasahovali profesionální hasiči z Děčína a dobrovolníci z Hřenska a saského Ottendorfu. Ti se do skal s těžkou technikou dostat nemohli, členitý terén nezvládl ani železný kůň – pásové vozidlo určené pro přepravu nákladu v těžkém terénu.

Stejně tak nepřipadalo v úvahu natáhnout dlouhé hadicové vedení. „Kvůli nepřístupnosti jsme se rozhodli pro výsadek vybraných hasičů s lehkým vybavením přímo z vrtulníku,“ popsal náročnost zásahu Milan Rudolf. Další muži pak dorazili do skal pod Smrkovým kopcem po zemi.

Pravčická bránaZdroj: DENÍK

Kouř stoupající z lesního porostu je vidět až od unikátního skalního útvaru, přezdívaného Pravčická brána.  Ilustrační foto: archiv Deníku

Vysazení hasiči na místě překopávali prohořelou hrabanku a zároveň naváděli vrtulník s bambi vakem, který přilétal v několikaminutových intervalech. Pro vodu musel létat až do Hřenska k Labi, tedy více než tři kilometry vzdušnou čarou.

Policejní vrtulník zůstával na místě i v podvečerních hodinách, v průběhu celého dne provedl několik desítek přeletů na dýmajícím místem ve skalách.

Po celou dobu zásahu byl na palubě vrtulníku také hasič, který zásah ze vzduchu řídil. „Podle informací od velitele zásahu by se mělo podařit oheň uhasit okolo 18. hodiny. V současné době proléváme celou plochu zasaženou požárem, aby nedošlo k dalšímu vznícení.“ hlásil v úterý odpoledne Milan Rudolf.

Fotografie vlků v Lužických horách, které zachytila fotopast
FOTO, VIDEO: Vlk strhl v Českém Švýcarsku laň. A to přímo u fotopasti

Ale ani poté hasiči nic neponechají náhodě. Na místo se opět vrátí, aby se přesvědčili, že se oheň znovu nerozhořel. „Teprve pak les předáme správci, tedy správě národního parku,“ doplnil Rudolf.

O zákazu vstupu do lesů kvůli suchu správci neuvažují. „To by dopadlo především na návštěvníky respektující pravidla. Ti, kteří naopak v parku přidělávají starosti lesákům i hasičům, by jej nejspíše nerespektovali. Zákaz by se tak minul účinkem,“ zmínil mluvčí správy národního parku Tomáš Salov.

V poslední době to totiž není první lesní požár na Děčínsku. Stojí za nimi nejen dlouhodobé sucho, po kterém jsou lesy vyprahlé, ale především lidská bezohlednost. Hned několik posledních lesních požárů vzniklo s největší pravděpodobností od otevřeného ohně.

Zatím naposledy hořel les nad děčínskou čtvrtí Bynov, kde vzplálo asi 600 metru čtverečních hrabanky. Ta chytla od nedbale zajištěného ohniště.

Požár lesa nad děčínským Bynovem
FOTO: Nad děčínským Bynovem hořel les. Hasiči museli do náročného terénu

Jen o necelých deset dnů dříve hořelo na Malém Stožci u Chřibské. I tady, stejně jako v úterý v Hřensku, pomáhal kvůli velmi těžce přístupnému terénu s hašením vrtulník. Oproti úternímu požáru ale nemohl využít žádný přírodní zdroj vody. Bambi vak tak museli plnit hasiči na letišti ve Chřibské.

Největším zásahem, na kterém se podíleli i hasiči z Děčínska, byl obří požár v údolí Labe mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi. Pravděpodobně od vlaku vzplála na několika kilometrech stráň nad tratí a oheň se začal nebezpečně šířit až k domům. Uhasit se jej podařilo po třech dnech.

S hašením požáru na Malém Stožci pomáhal i vrtulník.
FOTO: Hasiči opět v akci. Požár na Malém Stožci hasil také vrtulník