Několik desítek hasičů, cisterny, záchranný žebřík. To vše nasadili hasiči při včerejším zásahu na děčínském zámku. Vzplála na něm totiž střecha nad vchodem na druhé nádvoří. Naštěstí jen jako námětové cvičení.

„Zámek, hoří zámek. Střecha je v plamenech,” ozvalo se krátce před včerejší druhou hodinou odpolední. Během několika minut dorazili na zámek profesionální hasiči.

„Prosím vás, co se děje? Snad nehoří zámek,” ptala se vyděšená paní v Dlouhé jízdě. Když jí hasiči vysvětlili, že se jedná pouze o cvičení, bylo vidět, jak moc se jí ulevilo.

Krátce na to jim přijeli na pomoc také dobrovolní hasiči ze staroměstského sboru. Jenže ani to nestačilo. Vzhledem k rozloze prvního nádvoří se nahoru nedostaly víc jak dvě cisterny. Bylo proto nutné zajistit dálkovou dopravu vody ze Zámeckého rybníka.

„Nahoře je osmnáct tisíc litrů vody, to nám na docela dlouho vystačí,” říkal jeden z dobrovolných hasičů u přečerpávací stanice. Ta stála v Dlouhé jízdě a pomáhala vyčerpat vodu až na první nádvoří. Výškový rozdíl je totiž několik desítek metrů a jediné čerpadlo by je nezvládlo překonat.

„Přesně to je námětem dnešního cvičení. Proto se ani nesnažíme evakuovat lidi, kterých by jistě v tuto dobu a během sezóny mohlo být na zámku poměrně dost. Dnes jsme si ale chtěli vyzkoušet, jestli jsme schopni dopravit na děčínský zámek dostatek vody pro hašení velkého požáru. A jsme,” netajil spokojenost v průběhu cvičení mluvčí hasičů v Ústeckém kraji Lukáš Marvan.

Krátce po propojení přibližně 400 metrů hadic zachrastila veliteli zásahu vysílačka, ve které se ozvaly všechny jednotky, že jsou připravené začít čerpat. Zazněl tedy pokyn pro spuštění výkonných čerpadel, která hnala vodu ze Zámeckého rybníku až na první zámecké nádvoří. Odtud putovala dál hadicemi až na druhé nádvoří. Střechu totiž „zachvátil” plamen z obou stran, a tak ji hasiči zalévali vodou i z druhého nádvoří.

Jedinou kaňkou jinak vydařeného cvičení tak byla určitá nekázeň některých dobrovolných hasičů ze Starého Města. Ti totiž obsluhovali sací vozidlo v civilu, bez potřebných ochranných pomůcek.