„Už ze silnice na Maxičky byl vidět stoupající kouř z lesa. Když hasiči přijeli na místo požáru, hořel les na ploše 60 krát 30 metrů a plameny šlehaly do výšky půl metru. Dvěma proudy vody se jim podařilo požár rychle lokalizovat," uvedl vyšetřovatel hasičů Miroslav Svoboda s tím, že vodu hasiči dopravovali z nedalekého rybníka na Maxičkách.

Podle Svobody se jednalo 
o úmyslně založený požár, na místě se totiž podařilo najít dvě ohniska, ze kterých se plameny šířily dále do lesa.

Přestože hořel les na přibližně 1 800 metrech čtverečných, není škoda příliš vysoká. Správce lesa ji odhadl na přibližně tři tisíce korun.

Extrémní sucho trápí lesy na celém Děčínsku. Patrné je to obzvláště v pískovcových oblastech, jako je České Švýcarsko.

„Je opravdu velké sucho, je to vidět i na řece Kamenici, ve které je relativně málo vody," říká mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Právě v Českém Švýcarsku před několika týdny trápil hasiče požár nedaleko Dolského mlýna u Jetřichovic. Kvůli těžko přístupnému terénu povolali dokonce na pomoc dva vrtulníky, bez nich totiž hrozilo výrazné rozšíření ohně z prudké stráně nad řekou Kamenicí do dalších lesů.

Ani přesto ale správa parku zatím neuvažuje o vyhlášení zákazu vstupu do lesů.

„To by musela nastat opravdu mimořádná situace. Zákaz vstupu do lesů by navíc postihl především slušné návštěvníky parku, kteří i nyní dodržují zákaz kouření a rozdělávání ohně. Naopak ti, kteří tento zákaz nedodržují, by 
s největší pravděpodobností nerespektovali ani zákaz vstupu do lesů," vysvětluje Salov.

Správa národního parku se snaží působit na návštěvníky přímo v terénu. Navíc má zřízené i požární hlídky, které by měly upozornit i na začínající požár. Ten se tak může podařit zvládnout dříve, než se rozšíří na větší plochu. Tak, jak se to povedlo právě u Dolského mlýna.

Také další dny bude v lesích sucho. Meteorologové vydali varování před vlnou veder a možného vzniku požárů.