Zjišťovali, co pijí, v jakém množství a výsledkem jejich bádání je i regionální mapa alkoholu, ve které Morava jasně poráží Čechy. „Konzumace jasně roste od západu na východ republiky,“ řekl Deníku výzkumník Miroslav Barták.

Z nasbíraných dat vyplynulo například i to, že necelá třetina lidí preferuje pivo, bezmála čtvrtina víno, šest procent destiláty a dvě pětiny nejsou vyhraněné.

Pálenice s ovocným kvasem. Ilustrační foto
Netradiční investice. Město na Zlínsku provozuje vlastní pálenici

Největší problém s pitím alkoholu obecně mají v Moravskoslezském kraji, následují Liberecko a Vysočina. Nejlíp si naopak stojí Jihočeský kraj a Praha. 

Alkohol si Češi podle nového průzkumu dávají hlavně doma. „Frekvence mírně stoupá s velikostí obce,“ upřesnil Barták. Vínu dávají přednost ve větších obcích a městech. Konzumace piva je všude zhruba stejná, na velikosti obce u pěnivého moku nezáleží.  

Bagatelizované téma

Že je v čele žebříčku rizikového pití – kořalky i vína – zrovna Zlínský kraj, odborníky nepřekvapuje. „Nejen na Valašsku a Zlínsku, kde jsou lidé dlouhodobě zvyklí pálit si slivovici, se pije v obrovském množství,“ řekl Deníku Jiří Habarta z Agarty – Adiktologické poradny ve Valašském Meziříčí.
 
Téma tvrdého alkoholu je podle něj bagatelizované. Vidí to denně v poradně, která slouží lidem s různými závislostmi, přičemž dominantní je právě alkohol. „Hřejeme si hada na prsou. V hlavním vysílacím čase, byť po dvaadvacáté hodině, jede v televizi reklama na jednu z nejtvrdších drog,“ podotkl.

Pálenice v Lipové na Přerovsku
Pálenka z třešní, malin i jablek. Rodinnou pálenici vede už čtvrtá generace

Na základě zkušeností z terénu doplnil, že lidé se hodně rozpili v době covidových lockdownů, kdy byli zavření doma a frustrovaní. „Servírka v hospodě tomu, kdo se potácí, už nenalije, protože si nechce přidělávat problémy. Kdežto doma se do skleničky pořád trefíte,“ dodal.

Zdroj: DeníkRegionální oblibě jistých druhů alkoholu se podle sociálního pracovníka společnosti Podané ruce z Jihomoravského kraje Petra Blažka vymyká úzká skupina lidí, kteří jsou v sociálním vyloučení a mnohdy žijí doslova na ulici. Ti pijí kdekoli v republice to, co je nejlacinější. „K silnému domácímu alkoholu se nedostanou, končí u krabicového vína nebo nejlevnějšího piva,“ řekl Deníku.