Hvězda sládků je zcela nové ocenění, které uděluje Plzeňský Prazdroj hospodám za příkladnou péči o pivo a perfektní čepování. „Oceněné hospody mají plakety s Hvězdou sládků umístěné na dobře viditelném místě uvnitř provozovny. Mapa všech hvězdných hospod a restaurací je pak na webu www.hvezdasladku.cz. Každý si v ní může vybrat hospodu s hvězdou podle místa nebo značky čepovaného piva. Součástí mapy je i navigace do vybrané provozovny," říká obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz. V celém Ústeckém kraji má Hvězdu sládků šest hospod a restaurací, které nabízejí tu nejvyšší kvalitu čepování a péče o pivo.

Hvězdu sládků Prazdroj hospodám uděluje vždy na jeden rok a ocenění předchází pečlivá certifikace. Hospody, které hvězdu pro letošek získaly, prošly v loňském roce úspěšně hned dvěma koly hodnocení. Experti Prazdroje se nejprve zaměřili na technické parametry: zda hospoda pivo správně skladuje, jak se stará o pivní vedení a výčep, zda pivo nabízí vždy čerstvé v souladu s doporučením pivovaru nebo jestli používá správný tlačný plyn. V druhém kole pak následovaly anonymní degustační zkoušky a kontrola správného čepování. „Naši experti při nich kontrolují vzhled načepovaného piva a samozřejmě výslednou chuť. A zaměřují se i na další detaily, třeba jestli hospodský čepuje pivo do správně umyté, mokré a chladné sklenice," uvádí Tomáš Mráz.

Jen ty hospody, které uspěly v obou kolech certifikace, nakonec získaly Hvězdu sládků – v celé zemi jich je 313. „Během letošního roku budeme hospody hodnotit znovu, a to nejen ty, které se titulem již pyšní, ale i další, které se nám samy přihlásí," doplňuje Tomáš Mráz.