Třinácté platy ano, vánoční večírky ne. Takový přístup zastává většina velkých podniků a firem v Ústeckém kraji. Zatímco někde dostanou zaměstnanci takzvaný třináctý plat buď v listopadu nebo prosinci, některé firmy jim ho vyplatily už v průběhu roku.

To je případ například Severočeské plynárenské společnosti. Tady byl třináctý plat rozpuštěn lidem do celoroční mzdy – před Vánoci se tak zaměstnanci mohou těšit už „jen“ na malý dárek. Také ústecká Spolchemie vyplatila třináctý plat v pololetí.

„Částka představovala polovinu průměrné mzdy zaměstnance,“ uvedl mluvčí společnosti Zdeněk Rytíř. Průměrná měsíční mzda se ve Spolchemii pohybuje v průměru kolem 23 tisíc korun. Rytíř dále uvedl, že ke konci roku mohou zaměstnanci dostat takzvanou motivační odměnu, která by letos mohla dosáhnout na výši třináctého platu.

Na třináctý plat se mohou těšit také zaměstnanci Severočeské vodárenské společnosti. Podle mluvčí Dagmar Haltmarové by se měl pohybovat ve výši dvou třetin měsíční mzdy. Kolik lidé ve společnosti berou, ale Haltmarová neuvedla.

Někde se lidé mohou těšit dokonce i na 14. platy. To je příklad společnosti AGC, tedy bývalého Glaverbelu.

„Třináctý plat byl vyplacen v měsíci květnu, ve výši 115 procent průměrné mzdy,“ uvedl mluvčí Petr Maxa s tím, že na základě Kolektivní smlouvy bude 14. plat vyplacen začátkem prosince.

Kdo se naopak na 13. plat těšit nemůže, to jsou zaměstnanci Krajského úřadu Ústeckého kraje. „Zaměstnanci veřejné správy ze zákona nedostávají 13. ani 14. platy. Platí to už tři roky,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Veronika Kindlová.

Krajští úředníci v tom ale nejsou sami – ne všichni totiž třinácté platy vyplácejí. Nedostanou je ani zaměstnanci společnosti IPS Alpha, tedy japonského investora v zóně Triangle na Žatecku.

„Mnohé mechanismy a principy jsou teprve v procesu tvorby,“ uvedla mluvčí společnosti Gabriela Benešová s tím, že mezi ně patří i otázka třináctých platů.

„Pro letošní rok zatím zaměstnanci IPS Alpha touto formou odměňováni nebudou,“ uvedla mluvčí s tím, že společnost jednak funguje v Česku teprve chvíli, a jednak mohou zaměstnanci využít různých benefitů, které se podařilo zavést – třeba bonus za práci v čistém prostředí nebo bonus za splnění fondu pracovní doby.

Narozdíl od ostatních však IPS Alpha chystá pro své zaměstnance večírek.

„Letos se spíše než o vánoční večírek bude jednat o novoroční party,“ uvedla Benešová s tím, že proběhne 5. ledna 2008. AGC zase tradičně chystá velký vánoční koncert pro zaměstnance, a také pro obchodní partnery. Ovšem třeba Severočeská vodárenská společnost, Unipetrol, Severočeská plynárenská či Spolchemie vánoční večírky neplánují. Většinou se odvolávají na velký počet zaměstnanců, což by bylo složité na organizaci takové akce.