Více peněz než letos utratí Ústecký kraj v příštím roce. Nejvíce peněz spolykají investice.

Oproti loňsku došlo k navýšení rozpočtu. V roce 2008 tak bude Ústecký kraj hospodařit s rozpočtem, jehož výdaje budou 11,24 miliardy korun a příjmy 10,86 miliardy korun. Hejtmanův náměstek Petr Fiala uvedl, že rozpočet bude vyrovnaný, protože rozdíl dorovnají úvěry a přebytky z hospodaření letošního roku. Návrh ještě musejí schválit krajští zastupitelé, ale očekává se, že projde.

íí, protože během roku Ústecký kraj dostal další peníze, například formou různých dotací. Předpokládaný výsledek hospodaření z tohoto roku na profinancování rozestavěných investičních staveb včetně přípravy je 325 tisíc korun.

Podle Fialy chce kraj dát 1,15 miliardy korun na různé stavební práce. Peníze půjdou především na opravy silnic, mostů, škol a různých sociálních ústavů, které kraj zřizuje. Kvůli opravám silnic si kraj bere úvěr 200 milionů korun. Dalších 150 milionů chtějí radní dát do navýšení základního jmění Krajské zdravotní, což je akciová společnost, do které se letos v září sloučilo pět krajských nemocnic. Peníze půjdou na nákup vybavení a investice. Podle Fialy se uvažuje o nákupu vybavení pro jednotky intenzivní péče, počítačového tomografu či rentgenů. Kraj, který je tak sám sobě tím největším investorem – což má pomáhat růstu DPH – má také připraven Fond rozvoje Ústeckého kraje, do kterého dá přes 200 milionů korun. Fiala vysvětlil, že jsou to peníze připravené na spolufinancování projektů, které uspějí se žádostmi o evropské dotace.