Kdo bude chtít sehnat ubytování na Silvestra v některém hotelu či penzionu v Národním parku České Švýcarsko, musí počítat s tím, že neuspěje. Ubytovatelé totiž hlásí téměř plné stavy.
Volná místa sice ještě jsou, ale jde spíše o výjimky. Většina zkušených klientů si proto ubytování zamlouvá až rok dopředu, aby měli jistotu, že na ně volný pokoj zbude.
„Mezi svátky každoročně zaznamenáváme nájezdy turistů. Tolik, jako jich je v létě, to sice není, ale když je hezky, turistika kvete,“ říká Dana Štefáčková z Českého Švýcarska. A turisté musí někde bydlet, což je vítaná šance pro ubytovatele.
Plný stav hlásí například Penzion Na Stodolci u Dolní Chřibské. Skupina Čechů si tu všechny pokoje na letošního Silvestra zamluvila už v červnu.
„Někteří si v prosinci zamlouvají pobyt už na další prosinec. Někteří přijedou v létě, líbí se jim tady a zamluví si Silvestr,“ dodává Štefáčková.
Všude ale ještě plno nemají. Pár volných míst hlásí třeba hotel Mezní louka nad Hřenskem. Kdo tu chce ale oslavit Silvestra, musí počítat, že to nebude zadarmo. Ubytování na jednu noc na dvoulůžkovém pokoji stojí témě 1500 korun; za silvestrovský večer je ovšem třeba si zvlášť připlatit. I tak jsou ale v hotelu zvyklí, že tu mají na Silvestra každoročně plno. Jediné, co může příjezd lidí zkomplikovat, by byla sněhová kalamita.
Zájem lidí o pobyt hlásí i hotel Ostrov u Tisé.
„Na Silvestra budeme mít plno. Máme ale podmínku – ubytování je nutné si vzít na tři noci,“ říká provozní Vratislav Plánka. I tady plánují pro hosty silvestrovský program.
„Cena je 1950 korun na osobu. V ceně je silvestrovský raut, živá kapela, kulturní vystoupení, láhev sektu a ohňostroj,“ popisuje Plánka.
Na velké tržby na přelomu roku se mohou těšit také majitelé restaurací.
„Němci sem jezdí mezi svátky na zájezdy. Chodí do skal i když prší, ale také dělají vysoké tržby v restauracích,“ říká Štěfáčková.
Pokud jde o skladbu turistů, kteří do regionu míří, je to podle ní tak půl na půl – polovinu turistů tvoří cizinci, převážně Němci, polovinu pak Češi, většinou Pražáci.