Dvě hranice pokořila nezaměstnanost v regionu v měsíci říjnu. Počet lidí bez práce klesl poprvé od roku 1998 pod 50 tisíc, a míra nezaměstnanosti se dostala pod 11 procent – na 10,8.
K poslednímu říjnu nemělo v Ústeckém kraji práci 49 922 lidí. Mezi nimi jsou ale započítaní také nemocní lidé a lidé na mateřské dovolené.
V následujících měsících už ale odborníci další pokles neočekávají. „Už teď mě docela překvapilo, že počet lidí bez práce klesl,“ říká Jaroslav Lejček z ústeckého úřadu práce. „Nyní čekáme, že se pokles zastaví – končí sezonní práce.“
Za dlouhodobým poklesem nezaměstnanosti stojí podle něj dobré hospodářské výsledky České republiky, příchod nových investorů do průmyslových zón v kraji a menší míra propouštění, než tomu bylo v minulých letech.
Široká je také nabídka volných pracovních míst. Úřady práce v kraji jich nabízejí kolem sedmi tisíc. Obsadit se je ale nedaří, chybí kvalifikovaní lidé a ti, co kvalifikaci nemají, podle Lejčka většinou nemají zájem o rekvalifikační kurzy. Problémem se také stávají mladí lidé ve věku kolem 15 let. Ti jdou po ukončení základní školy rovnou na úřad práce.

„Mladí lidé, kteří se po základní škole ani nesnaží pokračovat na učilišti nebo střední školu do půl roku opustí, žijí většinou s nezaměstnanými rodiči a těžko hledají motivaci,“ říká Oldřich Malý, ředitel mosteckého úřadu práce.
Problémy naopak ustávají s absolventy škol. Zatímco dříve o ně firmy nestály, trend se poslední dobou otočil a jejich počet na úřadech práce klesá.