Letošní dosud největší výhry ve Sportce padly na severu Čech. Dva výherci si odnesli přes padesát milionů korun. Tím se žádný jiný region pochlubit nemůže. Jinak ale patří Severočeši v objemu sázek spíše mezi celorepublikový průměr. Odborníci před sázením ale varují.
Kde se nejvíce sází? V Liberci
Podle Sazky, která na severu Čech provozuje 850 terminálů on – line, patří k nejnáruživějším sázkařům lidé v Liberci. Na druhém místě jsou Teplice, třetí pak Děčín. Ústí nad Labem je až na páté příčce.
„Všude jinde vedou velká města, ale Ústí nad Labem je ve středu žebříčku,“ řekl včera na tiskové konferenci v Ústí nad Labem generální ředitel Sazky Aleš Hušák s tím, že na severu Čech vyhrají sázkaři u společnosti Sazka ročně 70 až 80 milionů korun. Výhru vyšší než jeden milion Sazka vyplatí v průměru každých pět dní, výhru vyšší než deset milionů v průměru každé dva týdny.
Zaímco Sazka konkurenci válcuje především díky Sportce, která tu nemá na poli loterijních her prakticky žádnou konkurenci, v kursových sázkách jí ale patří pouze 5 procent trhu. Tady dominují sázkové kanceláře Tipsport, Furtuna či Chance. Hušák ale věří, že i do sportovních sázek Sazka v budoucnu výrazněji promluví.
Rekordní výhry: ve Sportce
Nejen v současnosti, ale i v minulosti měli Severočeši ve Sportce štěstí. Výhra vyšší než 40 milionů korun padla v regionu zatím osmkrát. Často lidé sázejí čtyři sloupce.
Letos si jeden Severočech odnesl v únoru přes 67 milionů korun, další bral přes 50 milionů v srpnu. Vůbec nejvyšší výhra ve Sportce, přes 112 milionů korun, byla vyplacena v roce 2003, ovšem nikoliv na severu Čech. Pro zajímavost – člověk s průměrnou mzdou by si tuhle částku vydělával dlouhých 450 let, od poloviny 16. století. A nesměl by z nich utratit ani korunu, ale všechny je šetřit. V mincích by výhra vážila 86 tun.
Podle mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda sází lidé třemi způsoby. „Buď vyplní vlastní čísla bez jakékoliv logiky, nebo zadají rodinná čísla, to mohou být například data narození, či svateb, anebo si nechají navolit náhodný tip,“ říká Zikmund, s tím, že výhra ve Sportce se nedaní a většina výherců si raději přeje zůstat v anonymitě, aby neměla problémy s okolím.
Pozor na hrací automaty
Sazka se prosazuje také na poli hracích automatů. Tvrdí ale, že ne za každou cenu.
„Pokud nás některé město žádá, abychom je neumisťovali třeba do historického centra nebo v blízkosti škol, vyhovíme jim,“ říká Hušák s tím, že do budoucna se počítá s novinkou – hrát na automatech bude moci pouze ten, kdo bude mít speciální kartu. Ta by měla zabránit ve hraní především dětem.
„Je ale otázka, kde si ty karty budou kupovat a zda si je nebudou předávat mezi sebou,“ říká ústecká terapeutka Irena Mládková, která se specializuje na lidi závislé na hracích automatech. Mládková ale upozorňuje, že závislost, která vznikne například na sázení Sportky, je stejně nebezpečná, jako jakékoliv jiné hraní.
„V herně stráví možná člověk více času, ale měla jsem klienty, kteří velké peníze prohráli na sázkách,“ říká s tím, že důsledky má závislost stejné – trpí tím rodina. Podle ní nevadí, když si lidé občas Sportku vsadí, je ale třeba držet sázení na uzdě. „Jakmile se toho člověk nemůže nabažit, je zle,“ dodává varovně.
Podle ní se navíc řada závislých lidí nejde léčit. „Většinou přijdou ti vzdělanější, ale ne lidé ze sociálně slabších skupin,“ dodává.