Poptávka po jejich službách totiž neustále roste.
V prvním pololetí letošního roku se do Ústeckého kraje přistěhovalo 6 488 lidí, téměř pět tisíc se jich odstěhovalo. Lidé se také hojně stěhují v rámci regionu.
Firem, které nabízejí kompletní servis i s rozmontováním, zabalením a následným sestavením nábytku a úklidem, ale není v regionu mnoho. Některé proto plánují zdražování svých služeb.
Nejvíce zakázek má stěhovací firma Günther z Trávčic na Litoměřicku na konci prázdnin a před koncem roku. „V době menší poptávky se zabýváme vnitrostátní i mezinárodní dopravou,“ řekl majitel firmy Tomáš Günther.
Firma stěhuje běžné byty z poloviny, druhou pak tvoří zakázky různých společností. „Stěhovali jsme i firemní kancelář, kterou jsme sestavili v nových prostorech úplně stejně včetně drobných detailů,“ uvedl Günther. Většina lidí si ale podle něj odstěhuje drobné věci svépomocí a firmě nechá jen těžší kusy nábytku.
Téměř každý měsíc stěhuje firma lidi i do zahraničí. Podle Günthera se mnoho bývalých emigrantů, kteří se vrátili po revoluci do Čech, nyní opět stěhuje do ciziny. Zdražování chystá firma minimální, a to jen na dopravě. „Od listopadu zdražíme cenu asi o korunu na kilometr. Stálé ceny máme už více než šest let,“ dodal Günther. Konkurence se moc neobává, v okolí je jen málo firem, které dokáží nabídnout plný stěhovací servis. Za převoz třípokojového bytu dají zákazníci v průměru 3 000 až 6 000 korun, záleží na vzdálenosti.
Podle majitele stěhovací firmy Lucie Vladimíra Kotuliče z Mostu se lidé stěhují v poslední době více hlavně za prací, a to i na větší vzdálenosti. „Nestěhujeme lidi jen v Mostě a okolí, ale i do různých regionů celé České republiky,“ řekl Kotulič. Firma může splnit veškeré požadavky. Kompletně věci zabalí, naloží a odveze. V případě potřeby je může i uskladnit. „Ceny stěhování se podle požadovaných služeb pohybují už od několika stokorun. Stěhovali jsme ale i za 30 000 korun,“ dodal Kotulič.
Hlavně na Litoměřicku stěhuje své klienty Josef Štětina z Litoměřic. „Lidi teprve začínají mít o službu stěhování zájem. Nyní mám v průměru jen dva klienty týdně, a tak musím dělat další dopravní služby,“ řekl. Většinou stěhuje jen nábytek, o balení věcí ještě nikdo nepožádal. Štětina jezdí za 12 korun na kilometr, k tomu si zákazník musí připočíst 300 korun za stání auta a dalších 200 za hodinu práce jednoho stěhováka.