Ostrý konkurenční boj panuje mezi firmami v Ústeckém kraji, které nabízejí domácnostem a firmám připojení na internet.
Do hry o zákazníky poslední dobou stále silněji vstupují kabelové televize, které kromě televizního signálu nabízejí současně i připojení přes internet. V Ústeckém kraji kabelové televize zaznamenávají desítky nových žádostí o připojení týdně. Zájem lidí pociťují nejen celonárodní společnosti, ale také místní firmy.
„Kdo chce využít naší nabídky, musí být v dosahu kabelové sítě,“ upozorňuje na základní podmínku František Malina ze společnosti UPC. To je ovšem velká nevýhoda připojení přes kabelovou televizi. Kde není síť, mají zájemci smůlu.
Druhou možností je využít k propojení sítě ADSL, tedy připojení přes telefonní linku. V Česku je nyní asi 650 tisíc domácností s ADSL, z toho v Ústeckém kraji přibližně 6,5 procenta. O připojení přes telefonní linku svádí boj o zákazníky dva hráči: Telefonica O2 a Volný, kteří se předhánějí v nabídkách.
Velkou výhodou připojení na internet přes kabelovou televizi je to, že zákazník nemusí platit měsíční poplatek za telefonní linku.
„Máme své vlastní sítě, můžeme být proto levní,“ říká Malina. UPC nabízí startovací program START za měsíční paušál 475 korun. Pokud zákazník uzavře roční smlouvu, může stahovat neomezený počet dat sedm dní v týdnu, dvacet čtyři hodin denně rychlostí 2 048/256. Podle Maliny mají lidé největší zájem o program EASY za měsíční poplatek 555 korun. Vše je opět neomezené, rychlost stahování je ale o něco vyšší.
Volný zase nabízí jako nejlevnější program Volný internet 2M s maximální rychlostí 2 048 kb za měsíční paušál 415 korun. K tomu je ale nutné připočítat právě měsíční poplatek za telefonní linku, která jde do kapsy O2.
„Volný jako první v Česku začal nabízet vylepšené ADSL+, který umožňuje vyšší rychlosti než klasické ADSL,“ uvedla Darina Miklovičová, která pro společnost zajišťuje komunikaci. Volný se tak O2 snaží konkurovat, i když využívá jeho telefonní linky.
Program O2 internet ADSL Start nabízí aktivaci služby za korunový poplatek. Měsíčně pak zákazník platí 150 korun paušál s tím, že v ceně má 120 volných minut měsíčního připojení. Rychlost programu je 2 048/128 kb – datový limit nemají uživatelé žádný.
Lidé v Ústeckém kraji se na internet mohou připojit také přes síť WiFI, což je bezdrátová síť. Její dostupnost však zatím není v kraji vysoká, ale postupně se zlepšuje. Signál je zatím ve dvanácti obcích kraje.