Lidem, kteří přijdou o práci – nebo jim výpověď hrozí – nabízí pomocnou ruku Centrum pro podporu zaměstnanců (CPPZ) v Ústí nad Labem.
Zatímco dosud Centrum fungovalo jako ojedinělý projekt Českých drah, a bylo určeno speciálně pro jejich bývalé zaměstnance, nyní v něm pomoc najdou i lidé propuštění z jiných firem.
Možnost pro firmy v kraji
„Oslovili jsme asi dvě stě firem v regionu Ústeckého kraje a navazujeme další kontakty. Je to běh na dlouhou trať,“ říká správkyně Centra Lenka Skabrouthová.
„Každá firma se může dostat do potíží a je pak nucena omezit výrobu a nadbytečné zaměstnance propustit. Ovšem za rok či za dva se situace může výrazně zlepšit a v tomto okamžiku je nejvýhodnější přijmout lidi, kteří se nemusí dlouhodobě zaučovat,“ říká Skabrouthová.
Proto, dodává, pokud v takové firmě proběhne takzvaný Komplexní outplacement, za rok či dva může zaměstnavatel své bývalé zaměstnance oslovit a znovu najmout. I české firmy by se tak podle ní měly začít naučit používat v zahraničí často využívaný výraz outpacement. „Na tomto projektu s nimi spolupracujeme i my,“ říká Jaroslav Lejček z ústeckého úřadu práce.
„Tento program posiluje vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem,“ dodává správkyně. To by měl být podle ní hlavní důvod, proč by firmy měly do ústeckého CPPZ posílat propuštěné, nebo propuštěním ohrožené zaměstnance.
V čem tu lidem pomohou?
A co mohou čekat lidé, kteří se na CPPZ obrátí?
„ U nás se dozví, co dělat, co je čeká na úřadu práce, jaká mají práva, ale i jaké mají povinnosti,“ říká Skabrouthová s tím, že cílem je, aby z Centra odcházeli lidé, kteří si, mimo jiné, také věří. Ztrátu zaměstnání podle ní často doprovází také ztráta sebevědomí. Proto tu nabízí pomoc psychologa.
Kurzy a také semináře
V současné době CPPZ otevírá další, už třetí běh vzdělávacích a poradenských aktivit. Ze seminářů se lidé dozví, co je může potkat na trhu práce, naučí se napsat si profesionální životopis a motivační dopis, a také začnou pracovat s počítačem.
Lidé tu mohou využít také psychologického poradenství, profesního poradenství při hledání své další možné profese a v neposlední řadě se může účastnit přednášek na téma Právní minimum a Jak se stát svým šéfem.
Služby CPPZ jsou ze 75 procent hrazeny z Evropského sociálního fondu a z 25 procent ze státního rozpočtu. Firmy, které sem pošlou své bývalé zaměstnance, nebo lidi ohrožené propuštěním, neplatí za služby nic.