Ústecký kraj/ Vládní reformu veřejných financí, která zatím čeká na schválení, podporují zejména malí a střední podnikatelé z Ústeckého kraje. Především pokles daní a snížení byrokracie považují za správné.
I podnikatelé ale mají výhrady a navrhují úpravy, které by vedly ke zlepšení podnikatelského klimatu. V protestech odborářů, které vyústily nedávnou demonstrací, však podnikatelé většinou vidí jen politické gesto.
„Naneštěstí musíme konstatovat, že se odbory odklonily od věcného a konstruktivního jednání v zájmu budoucnosti Česka a přešly do roviny populistických a demagogických hesel,“ říká předseda Unie malých a středních podniků David Šeich. Podle unie odbory nepochopily smysl reformy.
„Příkladem budiž protest proti plánovanému snížení daně z příjmu právnických osob: odbory tvrdí, že není nutné podléhat tlaku mezinárodní daňové soutěže. Tato argumentace obchází podstatu problému, daň z příjmu přímo podvazuje ekonomickou aktivitu a snižuje proto celkový národní blahobyt,“ dodal Šeich.
Snížení daně podle podnikatelů není ústupkem, ale zásadní pobídkou všem občanům k samostatné tvůrčí činnosti.
„V této souvislosti je dobré zopakovat, že pro většinu zahraničních investorů je rozhodujícím hlediskem celkové podnikatelské prostředí a dostatek kvalifikované pracovní síly,“ dodal předseda unie.
V Ústeckém kraji je ale kvalifikovaných profesí nedostatek, podle úřadů práce chybí především řemeslníci. I tak ale do regionu pomalu přicházejí velcí investoři – do Triangle, největší průmyslové zóny, se podařilo nalákat japonské společnosti IPS Alpha a HITACHI.
Unie malých a středních podniků záměr vlády ozdravit veřejné finance již dříve podpořila. Přidala však i vlastní návrhy na zlepšení. „Vláda by měla znovu zvážit úpravu některých parametrů reformy – například v zásadě nelogické stanovení stropu uznatelnosti úroku jako daňového nákladu do výše pouhých šesti procent, což je jednoznačně diskriminační opatření vůči malým či středním podnikům,“ uvedl Šeich.
Počínání odborů v současném boji o reformu veřejných financí, za jejichž stav Česko opakovaně kritizuje i Evropská unie, zpochybnil i prezident hospodářské komory Jaromír Drábek. „Nezpochybnitelná je role odborů v kolektivním vyjednávání, pochopitelná v diskuzi k míře zdanění zaměstnanců, akceptovatelná při řešení návrhu sociálních reforem. Jakoukoli logiku ale postrádám v demonstraci proti vládní reformě. Vyjadřovat nesouhlas s postupy ozdravění státních prostředků připravenými napříč rezorty, v tom úloha odborů nespočívá.“