Čas doslova za minutu dvanáct teď mají lidé, kteří musí do 1. července požádat na Vodoprávním úřadu o povolení k odběru vody ze studní. Kdo musí požádat a neučiní tak, čeká ho pozdějí mnohem složitější papírování, protože bude muset požádat o nové povolení.
Úřady v kraji teď hlásí nápor lidí právě kvůli povolením k odběru vody. „V úřední dny chodí až čtyřicet lidí denně, jindy jich je kolem deseti až patnácti,“ říká mluvčí Děčína Barbora Vechová.
Větší nápor než obvykle prožívají také v Ústí nad Labem. „Denně přijde 25 až 30 lidí, v pondělí a ve středu jich je více,“ uvedl Václav Grulík z odboru strategického rozvoje města. Na některých úřadech už lidé do 1.7 požádat nestihnou. Pokud pak nepožádají o nové povolení, může jim hrozit pokuta až 50 tisíc korun.
Ne všech se ale nutnost jít prodloužit povolení týká.
„Na úřad radši půjdu, abych s tím pak neměl problémy,“ říká Petr Kábek. Bydlí nedalo Ústí a na své zahradě má studnu. V podobné situaci jako on jsou v kraji tisíce lidí.
A kdo může být v klidu a návštěva úřadu ho nečeká? „Studny, kterou jsou postavené před rokem 1955, jsou povolené, i odběr vody se považuje za povolený. Není třeba konat nic,“ říká Grulík. V klidu mohou být i majitelé nových povolení vydaných po 1. lednu 2002. Starší povolení přestanou letošní poslední prosincový den platit.
Podle Grulíka je v ostatních případech nutné postupovat individuálně. Buď se povolí odběr podzemní vody a existence studny, které je například 30 let, se dle stavebního zákona povolí, anebo se povolí v dodatečném stavebním povolení studna a odběr podzemní vody.
Na úřady musí vyrazit nejen majitelé studní, ale také všichni, kteří vypouštějí odpadní vody do povrchových vod, nebo do země.
Příliš času požádat o povolení již ale nezbývá, lidé na to mají čas do 1. července. Formulář najdou buď na Vodoprávním úřadu, nebo na internetu. Za žádost o povolení se nic neplatí. Pro dotazy zřídilo také Ministerstvo zemědělství speciální linku.