Všechny zájemce nedokáží uspokojit ani personální agentury.
V regionu hledá práci více než 52 000 lidí, nezaměstnanost se pohybuje kolem 12 procent. Mezi nabídkou volných míst je nejčastěji doplňování zboží či práce za pokladnami v hypermarketech, případně práce na výrobních linkách ve větších podnicích.
Dále v kraji najdou uplatnění lektoři angličtiny, hostesky nebo vedoucí dětských táborů. Na brigádě si studenti a nezaměstnaní mohou vydělat v průměru kolem 60 korun na hodinu, ale jsou i nabídky, u nichž hodinová mzda přesahuje stokorunu.
Úřady práce zařazují do svých nabídek jen volná místa vhodná pro nezaměstnané, mezi ty ale brigády nepatří. „Zveřejňování brigád se nebráníme, jsou ale určeny především pro studenty,“ uvedl Vlastimil Fiala z děčínského úřadu práce.
„Většinu nabídky tvoří práce ve velkých hypermarketech a výrobních podnicích, tedy u zaměstnavatelů, kde je velká fluktuace,“ dodal Dvořák.
Více zájemců o práci, než je nabídek brigád, registruje také agentura práce Job Arena z Ústí nad Labem, která se právě na brigády specializuje.
„Denně zprostředkujeme práci přibližně 20 až 30 lidem. Především se jedná o práci pro muže od 18 let, jako je vykládka zboží, stěhování nebo práce na výrobní lince v průmyslových podnicích,“ uvedl jednatel agentury Job Arena Adam Tošovský.
V rámci sítě Evropských služeb zaměstnanosti EURES mohou ale úřady práce pomoci zájemcům sehnat práci v zahraničí, včetně krátkodobějších nabídek. Ty jsou především z oblasti turistického ruchu a zemědělství. Měsíčně si studenti mohou v zahraničí vydělat až 50 000 korun, ale výdělky jsou závislé na tom, v jaké zemi si lidé najdou práci a co dělají.
Podle Davida Dvořáka ze Studentské burzy práce v Ústí nad Labem zájemců o brigádu už není tolik jako v minulých letech, ale jejich počet, zejména v létě, stále převyšuje nabídku.