Máte na to totiž právo, upozorňuje Spotřebitelské informační centrum (SIC) v Děčíně.
„Na naše centrum se letos obrátil zákazník, který v Kauflandu v Děčíně nakupoval brambory červené balené v 5 kg pytlích, cena 69,90 korun za jedno balení. Převážil několik balení a zjistil, že jejich váha se pohybuje od 4,60 kg do 4,70 kg. Po převážení u dozorčího pultu byla zjištěná váha 5 kg balení pouze 4,74 kg,“ popisuje jeden z případů Robert Hrabčík z děčínského Spotřebitelského informačního centra.
„Po mnoha výmluvách dosáhl toho, že mu bylo zbývající množství zboží dováženo, vždyť na účtence bylo uvedeno 5 kg, což odpovídá ceně 69,90 korun. Při přepočtu na 100 kg jsou zákazníci takto ošizeni o celkem 6 kg zboží a prodejce neoprávněně získá 83,88 korun. To v množství prodávané v prodejně Kaufland jsou již hezké peníze,“ dodal Hrabčík. Obdobná situace byla s balenými jablky.
Hrabčík dodává: „Samotného mne zatím nenapadlo balené zboží převažovat, tak jsem to zkusil a zjistil v Kauflandu v Děčíně, že jablka balená Idared měla místo deklarované váhy 2 kg pouze 1,9 kg. Na moje upozornění a po kontrole mi bylo sděleno, že Kaufland za to nemůže, chyba je u dodavatele.“
Zákazník se tedy obrátil pro pomoc na Českou obchodní inspekci (ČOI), která má kontroly nesrovnalostí v prodeji na starosti. Ta začala s kontrolou v několika severočeských provozovnách a zjistila, že v některých provozovnách Kauf〜landu byla váha brambor bez závad. V Děčíně naopak 10 balení brambor po 5 kg vykazovalo 70 – 238 g nad váhu.
„To mne nejdříve trochu zarazilo, ale pak jsem si uvědomil, že muž, který si přišel stěžovat, sdělil v Kauflandu v Děčíně, že si na ně bude stěžovat. A výsledek se dostavil,“ zdůraznil Hrabčík.
V Kauflandu Litoměřice u 5 balení místo 25 kg byla zjištěna hmotnost 24,384 kg. Dále bylo zjištěno nedodržení deklarované hmotnosti u baleného česneku v síti a špenátu ve vaničkách.
V Mostě z 20 balení byl nedostatek zjištěn u 10 balení, kde hmotnost nebyla nedodržena o 1,358 g čili o 20,40 korun. Podle ČOI to znamenalo porušení zákona.
Podle Pavly Burešové ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce hmotnostní odchylky jsou přípustné pouze u potravin, kde je to stanoveno vyhláškou, například u čaje, kávy, luštěnin a podobného sortimentu.
„U potravin, pro které nejsou stanoveny povolené odchylky vyhláškou, nesmí být odchylka žádná. Skutečná hmotnost musí odpovídat hmotnosti uvedené na obale, zdůraznila Burešová. Pokud skutečná hmotnost neodpovídá deklarované, posuzuje se toto jako klamání spotřebitele se sankcemi podle § 17 zákona c. 110/1997 Sb.