Lidé, kteří se nechtějí vydat do Národního parku České Švýcarsko sami na vlastní pěst, mohou během dvou prázdninových měsíců využít služeb průvodce, který je provede po předem určených trasách. Připraveno je hned několik různých okruhů, z nichž některé vyžadují pevné nervy, jiné vás zase zavedou do minulosti.
Jen pro osoby netrpící závratí – toto upozornění stojí u cesty s názvem Tramvají do skal. Kromě cesty vlakem, přívozem a tramvají čeká účastníky stezka plná strží, skalních komínů a výstupů po stěnách pomocí skob. Výlet trvá deset hodin – termíny jsou určeny na dny 14. a 18. července a na 5. srpna.
Kdo chce poznat Národní park České Švýcarsko v kostce, měl by zvolit pěší výlet s průvodcem, který ho provede údolím říčky Kamenice až po skalní vyhlídku Loupežnického hrádku se zastávkou na Dolském mlýně. Termíny této trasy jsou stanoveny na 7. července a 4. srpna, trasa je dlouhá 8 kilometrů a trvá přibližně pět hodin včetně oběda.
Komu se nechce po skalách chodit pěšky, může jako program zvolit cestu kočárem, jako za časů Kinských. Jízda vede malebných Kyjovským údolím podél říčky Krnice až k Brtnickému mostku.
Cestou jsou plánované zastávky u Jeskyně víl a na rozcestí „Pod praporkem“ s možností krátkých pěších výstupů do bizarního světa pískovcových skal opět s doprovodem průvodce. Trasu je ovšem také možné individuálně upravit, trvá asi tři hodiny. Termíny nejsou dané, je třeba si kočár rezervovat.
Zážitkem se může stát nepochybně také trasa po stopách nejstaršího průvodce Českým Švýcarskem z roku 1864, což je okruh Jetřichovickými skalami s tím, že se jeho účastníci přenesou do 19. století a na půl dne za sebou nechají veškerou civilizaci. Kdy na tuto trasu vyrazíte, záleží už jen na tom, jak si dohodnete termín.