Někteří zaměstnavatelé v regionu porušují pracovněprávní předpisy. Vyplývá to z údajů Státního úřadu inspekce práce (SÚIP).
Ročně provedou inspektoři v kraji desítky kontrolních šetření. Loni jich bylo v regionu 183, přičemž SÚIP udělil pokuty za téměř milion a půl, ta nejvyšší se vyšplhala na částku 150 tisíc korun pro jedinou firmu, jejíž jméno ale nemůže SÚIP zveřejnit.

Pokuty padají všude

Pro srovnání – v Libereckém kraji dostali zaměstnavatelé loni pokuty za celkem půl milionu korun, v Karlovarském to byl milion korun. Hůře se chovají zaměstnavatelé v kraji Vysočina, tady pokuty dosáhly na částku vyšší než dva miliony korun.

Podněty dávají zaměstnanci

Podněty dávají často nespokojení zaměstnanci, kterým vadí, jak s nimi zaměstnavatel jedná.
„Naši inspektoři se zabývají také anonymními podněty na porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavateli,“ říká mluvčí SÚIP Ivona Foltisová s tím, že takový podnět musí obsahovat alespoň základní konkrétní údaje o zaměstnavateli nebo lze tyto údaje na základě podnětu zjistit.

Na co si lidé stěžují

Z hlediska oborů nejvíce podnětů šetřených v Ústeckém kraji poukazuje na zaměstnavatele v oboru provoz restaurací a bufetů, silniční nákladní doprava či výstavba pozemních a inženýrských staveb.
Naopak malý počet podnětů směřuje k zaměstnavatelům z oblasti lesnictví, těžby dříví, výroby a rozvodu páry a teplé vody či městské a příměstské linkové dopravy.
Stížnosti jsou různé, firma může být pokutována například za porušování předpisů na úseku pracovní doby a doby odpočinku, dále na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a na úseku odměňování zaměstnanců.
Podle inspektorů dochází k porušování pracovněprávních předpisů spíše u drobných podnikatelů. Nejvíce pro〜blémů se vyskytuje u firem do pěti zaměstnanců. Lidé si často stěžují například na nespokojenost s pracovní smlouvou.