Zákon jim to nezakazuje – je ale nutné mít na každou živnost živnostenské oprávnění.
„Lidi, kteří mají více živností, tu máme. Počet živností je asi 5 až 6, což je běžné,“ uvedl Pavel Fux z Živnostenského úřadu Lovosice. Podobná čísla uvádějí i ostatní živnostenské úřady v kraji – je normální, že na sebe mají lidé registrované dvě až tři živnosti. Otázkou ale je, zda skutečně ve všech živnostech podnikají.
Podnikatelé ovšem často více živností mít musí. Například ten, kdo provozuje salón krásy, potřebuje živnostenský list na kosmetické služby, pedikúru a manikúru, holičství a kadeřnictví, masérské, rekondiční a regenerační služby a na činnost, kdy je porušována integrita lidské kůže…
Proto není výjimkou, že v kraji existují rekordmani, kteří mají registrováno až několik desítek živností. Například v Bílině měli podnikatele, který v průběhu let získal 21 živností.
„V září loňského roku podnikatel přišel a devět z původních jednadvaceti zrušil,“ uvedla Martina Tučková z bílinského živnostenského úřadu.
Rekordmana mají ale zřejmě v Kadani, kde mají podnikatele s registrací 22 živností. Jejich výčet je rozmanitý: od zprostředkování obchodů a služeb přes provozování čerpacích stanic s palivy a mazivy až po malířské, lakýrnické a natěračské práce.
Přesto všechno ale platí, že většina podnikatelů má registrovanou jednu živnost.