Často ji považují za šikanu úředníků.
„Moje snacha je na mateřské dovolené. Je těhotná a lékař ji nechal doma. Po třech dnech měla kontrolu,“ říká Petr z Děčína, který si nepřál zveřejnit své jméno. Na dotaz, proč jeho snachu kontrolovali v těhotenství, ČSSZ odpověděla, že nemá lékařem určené vycházky, a protože čerpá nemocenskou, musí ji kontrolovat. „Asi před dvěma týdny, kdy je doma již skoro tři měsíce a má neomezené vycházky, měla opět kontrolu,“ dodává ale Petr.
ČSSZ se brání, že postupovala podle zákona. Podle nich žena zpočátku v žádném případě nečerpala mateřskou dovolenou a byla tedy v pracovní neschopnosti, při které měl lékař určit léčebný režim. „Pracovník sociální správy má právo dodržování léčebného režimu kontrolovat,“ uvedla Alena Fraňková z ČSSZ.
Důvod další kontroly vidí jinde. „Ošetřující lékař pravděpodobně nesplnil svoji povinnost a okresní správě sociálního zabezpečení nenahlásil rozsah a dobu stanovených vycházek,“ dodala Fraňková.
Při výběru osob pro provedení kontroly dodržování léčebného režimu se vždy vychází z evidence práce neschopných lidí. Neprovádí se, pokud mají lidé stanovené vycházky.