LUDĚK STÍNILTeď získalo prestižní zakázku od Ústeckého kraje – pomáhat při největší sportovní události letošního roku. 90 dobrovolníků se bude podílet na průběhu Her III. letní olympiády dětí a mládeže. Podle ředitelky Dobrovolnického centra Lenky Černé jí příprava v posledních třech měsících na olympiádu zabírá většinu času.
Co musí dobrovolník splňovat, aby mohl na olympiádě pomáhat?
Musí mít čistý výpis z rejstříku trestů, musí nám dát kontakt na doporučující osobu, které pak zavoláme, a ta nám potvrdí, zda je schopný pracovat s nezletilou mládeží. Musí také projít školením. To proběhne tento víkend.
Co dobrovolník za svou práci vlastně dostane?
Nedostane ani korunu, ale proškolíme ho a bude mít příležitost podílet se na největší sportovní události v zemi. Také mu poté zůstane dobrovolnické oblečení – mikina, tričko, kšiltovka… a připojí se ke skupině podobně nadšených lidí.
Jak budou dobrovolníci organizováni?
Rozdělíme je na týmy – každý bude mít na starosti něco jiného, třeba zahajovací ceremoniál, nebo práci v olympijském domě. Každému týmu bude velet některý z pracovníků Dobrovolnického centra. Potřebujeme celkem 90 lidí. Nyní jich máme téměř 80.
Má Dobrovolnické centrum už zkušenosti s velkými akcemi?
Ano, s povodněmi v dubnu 2006. Pomáhali jsme v Děčíně a také v Ústí.