Zní to lákavě: přijde vám poštou dopis, že jste vyhráli několik desítek tisíc korun. Abyste výhru získali, stačí maličkost – zavolat na uvedené telefonní číslo. Jenomže místo výhry vás čeká nepříjemné překvapení – vysoký účet za telefon. A výhra žádná.
Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) vydalo varování před novými „výhrami“ v loterii.

Výhra je osmdesát tisíc korun

Zatím posledním případem je společnost, nabízející výhru v loterii ve výši 80 tisíc korun.
„Vyhrát v loterii, o níž nemám ani tušení, se prostě nedá,“ říká Ivana Picková ze SOS s tím, že pokud lidé přeci jen zavolají na uvedené číslo, lehce si mohou spočítat, kolik je takový hovor bude stát.
„U placených linek začínající dvojčíslím 90 se ze čtvrtého a pátého čísla dá vyčíst minutový tarif.“
Tentokrát stačí zatelefonovat na číslo 906 701 111. To znamená, že za minutu hovoru lidé zaplatí 70 korun. „Ve skutečnosti se o žádnou výhru nejedná a na telefonní účet začínají během hovoru naskakovat vysoké částky,“ dodává Picková.

Co mají dělat nachytaní?

Podle Pickové není snadné určit skupinu lidí, které se tyto výhry nechá nachytat.
„Mezi důvěřivci jsou jak lidé mladší, tak i důchodci. Lákadlo peněžité výhry prostě působí na lidi bez ohledu na věk a z toho lidé, provozující loterie, profitují,“ dodává Picková.
Pokud tedy člověk na číslo zavolá a zaplatí poté vysoký účet za telefon, aniž by něco vyhrál, měl by se obrátit na živnostenský úřad s podnětem na klamání spotřebitele, případně kontaktovat Ministerstvo financí, zda pro ni vydali povolení.
„Je otázka, zda se dokonce nejedná o trestný čin, to by pak bylo na místě kontaktovat i policii,“ dodává Picková.
Živnostenský úřad může firmě udělit pokutu. Její maximální výše je 50 milionů korun, ale podle Pickové tak vysoká pokuta nepřichází v úvahu.

Pozor na různé podvody

Současný případ 80 tisícové loterijní výhry není ničím výjimečným. Kdysi u nás třeba společnost Vegas lákala lidi na zájezdy do Paříže, pak na výhru 300 tisíc korun.
Problém s podvodníky nyní řeší i Ministerstvo životního prostředí. V některých krajích totiž firmy dostávají faktury, aby uhradily roční ekologickou daň. Podle ministerstva se jedná o dobře promyšlený podvod. Zákon, na nějž se firma při výběru daně odvolává, totiž neexistuje.