Přestože stavba nových bytů v Česku nabírá dech, Ústecký kraj stále patří mezi regiony, kde se byty staví nejméně.
Za první tři měsíce letošního roku bylo v kraji dokončeno 240 nových bytů. Pro srovnání – za stejné období loňského roku bylo v regionu dokončeno 766 bytů.

Jsme skoro nejhorší

Podle Českého statistického úřadu se méně bytů staví pouze v Karlovarském kraji; tady jich od ledna do března dokončili 86. Nejvíce bytů bylo v prvním čtvrtletí dokončeno ve Středočeském kraji, a to 2 297.
Se stavbou bytů je na tom Ústecký kraj špatně dlouhodobě. „Lidé nevidí v kraji dlouhodobější perspektivu svého uplatnění, svou roli hraje také ekonomická situace – příjmy jsou tu podprůměrné,“ říká ekonom Miroslav Ševčík. Podle něj svou roli hraje také stav životního prostředí a nedokonalá dopravní infrastruktura. „Až bude kompletně hotová dálnice D8, stavbě bytů v kraji to prospěje,“ dodává Ševčík. Na financování bytu doporučuje hypotéku kombinovanou se stavebním spořením.

Blýská se na lepší časy

Přesto by se mohl počet bytů v kraji zvyšovat. Počet rozestavěných bytů v prvním čtvrtletí totiž dosáhl na číslo 848 – více bytů v tomto období rozestavěli pouze v Praze, Středočeském kraji a v Jihomoravském.
„Důvodem může být snižující se nezaměstnanost,“ myslí si Ševčík. Podle něj trvá stavba nového bytu v průměru dva až tři roky. „Ale jsou firmy, které to zvládnou za rok,“ dodává.

Byty v kraji jsou levné

Ceny bytů patří v Ústeckém kraji k nejlevnějším v republice. Vůbec nejméně zaplatí za nákup bytů lidé v Mostě, naopak nejdražší jsou byty v Děčíně a Litoměřicích. Zatímco v Litoměřicích stojí garsonka až půl milionu korun, v Ústí nad Labem za ni lidé zaplatí 300 tisíc. Cenu bytu ovlivňují lokality, kde se byty nachází a také jeho velikost.