V regionu totiž není ani jeden pětihvězdičkový hotel, přitom podle průzkumu jim zahraniční turisté začínají dávat jednoznačně přednost.
Z průzkumu vyplývá, že každý desátý zahraniční turista při návštěvě Česka přespí v pětihvězdičkovém hotelu. „Také celoroční vytíženost nejluxusnějších hotelů je nejvyšší ze všech,“ tvrdí Tomio Okamura z Asociace cestovních kanceláří s tím, že zatímco pětihvězdičkové hotely byly loni vytíženy na 52,6 procenta, čtyřhvězdičkové měly menší vytíženost než padesát procent. Ještě hůře jsou na tom hotely, které mají tři hvězdičky – podle Okamury se jejich vytíženost pohybuje nad hranicí třiceti procent, což znamená, že si na sebe sotva vydělají. „Počet těchto ubytovacích zařízení bude postupně klesat,“ tvrdí Okamura.
V současné době je v Česku přibližně 38 pětihvězdičkových hotelů a 270 čtyřhvězdičkových. Jenže drtivá většina z nich je v Praze, kam také míří nejvíce zahraničních turistů. „Praha je vnímána jako zcela bezpečná, kvalitní detonace mezinárodního formátu,“ dodává Okamura s tím, že v počtu zahraničních turistů se řadí v Evropě na šesté místo. Před ní jsou například Londýn, Paříž či Řím.
Loni Česko navštívilo přes 6,4 milionu zahraničních turistů.