Několikanásobně vyšší plat si mohou budoucí absolventi Střední průmyslové školy Resslova v Ústí nad Labem vydělat, pokud půjdou po dokončení školy pracovat do Německa. Škola již teď s německou stranou spolupracuje, a to v rámci projektu výměnných pobytů studentů. Poslední skončil v pátek.
O absolventy průmyslových škol je na trhu práce velký zájem. „Třeba z bývalého východního Německa se lidé stěhují pryč, jsou tam prázdná sídliště – a oni mají zájem o naše lidi,“ říká Jaroslav Lejček z ústeckého úřadu práce. Němci našim lidem nabízejí rekvalifikační kurzy, jenomže podle Lejčka o ně Češi nemají příliš velký zájem. „Kurzy jsou dlouhodobé, navíc je problém jazyková bariéra,“ tvrdí.
Absolventi ústecké průmyslové školy Resslova se tak o svoji budoucnost bát nemusí. Zájem je o ně nejen v Německu, kde by si měsíčně vydělali až několikanásobně více než u nás, ale také v Česku. Firmy školu bedlivě sledují. Její studenti se ani nemusí bát jazykové bariéry.
V pátek tu skončil týdenní výměnný pobyt německé partnerské školy BBV Wittenberg. „Cílem projektu je, aby se studenti spolu naučili spolupracovat,“ uvedl ředitel školy Václav Komín. Celý projekt byl zaměřený na nové metody a formy studia na středních školách u nás a v Německu.
„Studenti během pobytu pracovali společně na CNC strojích, kde dokončovali pomocí gravírování své výrobky,“ uvedla profesorka Eva Tošovská. Konečným výrobkem, na němž studenti pracovali několik dní, bylo speciální památeční těžítko (na snímku).
Výměnný projekt obou škol navíc podpořil i cestovní ruch – němečtí studenti díky výletům například do Hřenska poznali krásy Ústeckého kraje.