Podnikatelé, kteří by do své firmy potřebovali nekvalifikované zaměstnance, si v Ústeckém kraji mohou vybírat. Mezi nezaměstnanými je totiž několik tisíc lidí, kteří nemají žádnou kvalifikaci. A uplatnění hledají jen těžko.
Například v okrese Ústí nad Labem je v evidenci úřadu práce 3 400 nekvalifikovaných lidí.

Kdo má problém

„Pro tyto uchazeče se až na výjimky netvoří pracovní místa. Obtížně se překvalifikují na profese, o které je zájem,“ uvedl Jaroslav Lejček z ústeckého úřadu práce.
V Ústeckém kraji, kde je nejvyšší nezaměstnanost v zemi, těžko shání práci také administrativní pracovníci.
„Většina činností, které dříve tito uchazeči zajišťovali, si v době počítačů zabezpečují různí referenti sami,“ vysvětluje Lejček s tím, že tato volná místa jsou nabízena těm uchazečům, kteří mají nejen řidičský průkaz ale také ovládají cizí jazyky.
Mezi lidmi bez práce je i hodně prodavačů. Důvod je jednoduchý – jedná se o špatně placenou práci, navíc většinou na směny. Práci špatně hledají i stavební řemeslníci, chemici se středoškolským vzděláním, řidiči osobních automobilů a šičky. Situace se liší po okresech.

Volná místa jsou

Podle úřadů práce je v současné době v kraji spousta volných míst. Jenže jejich obsazování s sebou často nese problémy. Stává se, že se uchazeč a zaměstnavatel mezi sebou nedohodnou na výši mzdy, pracovní době či místě práce. „Nebo je uchazeč kvalifikován odborně, ale neumí cizí jazyk,“ dodává Lejček.
A o jaké profese je naopak v kraji zájem? V kraji chybí především řemeslníci. Podnikatelé mají zájem o zedníky, zámečníky, svářeče, soustružníky, tesaře i truhláře.