Jan Mareš, ředitel Integrované střední školy energetické Chomutov. Přestože nevyhrál, dostal se do finále a je s tímto úspěchem spokojený.
„Chodí to tak, že vás do soutěže někdo přihlásí. Kdo ale nominoval mě, to nemohu říct, nemám to potvrzené,“ říká Mareš s tím, že jeho přihlášku do soutěže pak oficiálně potvrdil zřizovatel školy, tedy Ústecký kraj.
Titul Manažer roku se letos vyhlašoval již po čtrnácté. Jan Mareš se ho účastnil ale vůbec poprvé. „Školství se stále více posouvá do manažerské role – my už nejen učíme, ale staráme se i o stravování, ubytování, máme jedenáct projektů na peníze z evropských fondů,“ říká Mareš, který v čele školy stojí od roku 1992. Pod sebou má 690 studentů, ovšem od září jich bude mnohem více; Ústecký kraj totiž pomalu rozjíždí systém páteřních škol, v jejichž rámci se některé školy budou slučovat. Jan Mareš, který učí tělocvik, bude „velet“ více než tisícovce studentů.
Soutěž Manažer roku vnímá pozitivně. „Je to ocenění nejen mé práce, ale i práce mých kolegů,“ říká.
Letos bylo do soutěže nominováno 166 manažerů z celé České republiky. Mareš se dostal mezi 72 finalistů, kteří společně soutěžili ve 23 odvětvích. „Byl jsem přesvědčený, že se do finále dostanu. A že jsem nevyhrál? Vítězům nezávidím, přeji jim to.“
A proč nevyhrál? Tvrdí, že vyhlašovatelé soutěže, tedy Česká manažerská asociace, Svaz průmyslu a dopravy České republiky a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, hledají vítěze spíše v podnikatelské sféře než ve školství.
I když nevyhrál, je ale spokojený. „Byla to příležitost vidět úspěšné manažery,“ říká s tím, že začíná uvažovat o tom, že sám v budoucnu někoho na tento prestižní titul navrhne. „Vím o lidech, kteří by si to zasloužili,“ dodává.
A kdo se stal letos absolutním vítězem? Detlef Witting ze Škody Auto a.s.