Téměř devět miliard korun bude potřeba v budoucnosti investovat do vodního hospodářství na severu Čech. Peníze spolknou jak strategické investice, tak i obnova a rekonstrukce stávajícího majetku. Zatím není jisté, jak moc to ovlivní cenu vody.
Severočeské vodovody a kanalizace podle podnikatelského záměru nebudou do roku 2010 zdražovat vodu o více než 10,2 procenta ročně. Ke zdražování vody dochází vždy 1. ledna nového roku.
Letos voda podražila o 4,9 procenta, což je za poslední tři roky vůbec nejméně. Za kubík vody tak lidé na severu Čech nyní platí 52,50 korun bez DPH. Výsledná cena v sobě zahrnuje jak vodné, tak i stočné.
Mezi lidmi na severu Čech se poslední dobou rozšířila zpráva, že by voda v jejich domácnostech měla zdražit až o sto korun. Mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Dagmar Haltmarová to ale popírá.
„Ta stokoruna je čistě hypotetická, při krajně nepříznivém vývoji s evropskými dotacemi a až po několika letech každoročního zdražování o oněch 10,2 procenta,“ vysvětluje.
Zdražení se každoročně dotýká více než 1,1 milionu Severočechů. Investice do vodního hospodářství v kraji tak spolykají devět miliard korun. Peníze je potřeba investovat do vodohospodářských zařízení, aby byla uvedena do souladu s legislativou Evropské unie v návaznosti na českou legislativu; další peníze jsou pak potřeba na obnovu a rekonstrukci stávajícího majetku. Společnost dodávkami vody pokrývá území o rozloze 7 400 čtverečních kilometrů.
„Od loňska se realizuje projekt Lužická Nisa, pro který máme přislíbenou dotaci ve výši přibližně 21 milionů eur,“ uvedla Haltmarová. Další peníze z Evropy by měly zamířit na projekty Dolní Labe a Čistá Ploučnice – o nich ale ještě Evropská komise nerozhodla.
Nárůst cen vody je tedy způsoben – kromě jiného – zvýšenými požadavky na investice. Svou roli hraje ale také objem prodané vyrobené pitné a odkanalizované vody. Do ceny se pak promítají i další konkrétní vlivy – nárůst cen za energie, za nakupované suroviny, materiál a zařízení.
