Od loňského ledna, kdy se na něm začalo pracovat, mohou lidé v Rumburku sledovat jeho růst na vlastní oči. Park bude dokončený do roka, a to do 31. března 2008.
Jde o velkolepý projekt za téměř sto milionů korun. Z evropských dotací park spolkne 73 milionů, 23 milionů posktytnou soukromníci.
„Dříve tady stála textilní fabrika, ta se teď předělává,“ popisuje vznik VTP jeho generální ředitel a jednatel Ludvík Štumpa. Na založení se prý podílelo více lidí. Jeho přesah ale míří daleko za hranice regionu – společníkem jsou totiž Papírny Brno. Zájem o spolupráci má i Evropa, a park má zase zájem Evropě nabízet svoje služby.
A co si mají lidé vlastně pod spojením VTP představit? Jeho činnosti je orientovaná do oblasti vědy, technologie, inovačního podnikání a odborného vzdělávání. VTP funguje v úzké spolupráci s vysokými školami a výzkumnými ústavy. Má dvě základní funkce: inovační a inkubační.
„Služby může nabídnout třeba stavitelům mostů,“ vysvětluje Štumpa s tím, že VTP je schopen provádět takzvané dynamické zkoušky. Ve skutečnosti to znamená, že zatímco se dosud zatížení mostů testovalo tak, že na něj najela naplněná auta, VTP pomocí raketových motorů dokáže víc.
„Každá konstrukce se přece houpe, třeba od větru, takže stavitelé mostů udělají konstrukci, vypočítají, jaký impuls má vyvolat raketový motor, s tím se zajede na konstrukci a pomocí senzorů se vše spočítá a vyhodnotí,“ popisuje Štumpa.
VTP Rumburk, v němž by mělo v budoucnu pracovat až 108 lidí, však dokáže mnohem více. Pracovat se tu bude například na tom, jak zvýšit účinnost čisté energie.
Proč ale VTP roste právě v Rumburku na severu Čech? Měl by dát příležitost vysoškolákům, kteří po dostudování z Ústeckého kraje utíkají za prací do Prahy. Ústecký kraj patří mezi regiony s nejmenším počtem vysokoškoláků.