Pokuta může dosáhnout až padesáti tisíc korun. Ne všech se ale nutnost žádat o povolení týká.
Severočeská města už zaznamenala stovky dotazů. Lidé totiž často neví, zda musí o povolení žádat či ne.
„Pokud si občan není jist, zda povolení k čerpání vody ze studny potřebuje, je nejlepší se obrátit se žádostí o vyjádření na místní vodoprávní úřad,“ radí Václav Groulík z ústeckého magistrátu.
„Několikanásobně se zvýšily dotazy jak při osobních návštěvách vodoprávního úřadu, tak telefonické i elektronické,“ potvrdila zájem lidí mluvčí děčínského magistrátu Barbora Vechová.
Lidem se ale na úřady kvůli povolení nechce, byť se za něj neplatí ani koruna. Ministerstvo zemědělství tvrdí, že účelem je udělat pořádek ve vodním hospodářství státu.
V klidu mohou být lidé, kteří čerpají vodu ze studny postavené před rokem 1955. Ti o povolení žádat nemusí, ale musí být připraveni doložit, že je jejich studna opravdu tak stará. A to může být někdy problém. Navíc – o povolení k odběru vody nemusí žádat pouze ti, kteří ji čerpají pro svou domácnost. Pokud s ní třeba napájí zvířata, nebo napouští bazén, od ledna příštího roku musí mít povolení také oni, i když mají studnu postavenou před rokem 1955.
Ještě složitější je situace u lidí, kteří mají studny vybudované mezi lety 1955 a 2002. Ti by se měli obrátit na vodoprávní úřad, aby se zbytečně nedostali do problémů.
Majitelé studen postavených po roce 2002 mají situaci jednodušší. Pokud vybudovali studnu bez povolení, musí požádat jak o stavební povolení, tak i o povolení k odběru vody. Ti, co mají obě tato povolení, nemusí žádat o prodloužení, platit jim bude i po 1. lednu 2008.
Úředníci se od ledna chystají na kontroly. Fyzická osoba může dostat pokutu až 50 tisíc, podnikatelé až 10 milionů.
