Úřady práce přitom místa pro absolventy dotují. Podnikatel může dostat až několik desítek tisíc korun ročně, záleží na konkrétním úřadu práce.

Drobní živnostníci nestačí zaučovat

Problém je především v tom, že malí živnostníci nemají na zaučování absolventů podmínky. Raději by přijali již lidi z praxí, zaučené a s praxí.
„Mám truhlárnu, pracujeme tam ve dvou. Třetí člověk by se nám hodil, ale kvůli časovému vytížení ho nemám čas zaučit,“ říká její majitel Pavel Nový s tím, že příspěvek na mzdu absolventa by mu zřejmě nestačil. Není proto divu, že absolventy v Ústeckém kraji zaměstnávají spíše větší firmy.
Nezaměstnaných absolventů škol je přitom v regionu více než 2 700. Za absolventa je považovaný každý, kdo není ze školy déle než dva roky.
Firma, která chce absolventa zaměstnat, musí prokázat, že je bez dluhů. Pak pro ně může vytvořit i několik pracovních míst. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí úřad práce v daném městě rozhodne, zda bude na vytvořené místo přispívat.
Výše ročního příspěvku se liší. Například v Ústí nad Labem to může být až do výše 24 tisíc korun.

V kraji běží tři projekty

Podle Jaroslava Lejčka z ústeckého Úřadu práce se na třech místech – v Ústí, v Lounech a v Mostě – rozeběhly programy právě na podporu zaměstnávání absolventů.
„O jejich zaměstnávání je slušný zájem,“ tvrdí Lejček s tím, že díky programům se loni v kraji podařilo zaměstnat 445 absolventů. Úřady práce ale přispívají třeba na mzdy lidem, kteří mají změněnou pracovní schopnost. Celkem loni pracovalo na místech s příspěvkem od úřadů práce přes 3 000 lidí.