Klub Karatédo Steklý je známý hlavně výukou karate. Oddíl, který působí v Děčíně, však chystá pro něžné pohlaví zajímavý praktický seminář Reálné sebeobrany žen, na který bude navazovat kurz skládající se z osmi lekcí.

„Neříkám, že se poté ženy dokážou směle ubránit. Ale věřím, že se dokážou ve složitých situacích správně zachovat," říká guru celé akce Jan Steklý. Seminář proběhne 6. dubna od 9.00 do 15.00 v prostorách Karatédo Steklý v Děčíně.

Můžete přiblížit, jak vůbec vznikl nápad pořádat seminář sebeobrany?
Tohle mám v hlavě spoustu let. Už jednou jsme to v Děčíně zkusili. Zájem byl, ale účastnice neměly výdrž. Asi jsem to špatně načasoval, bylo to těsně před Vánoci. Ale je pravda, že některé ženy díky tomu začaly chodit na karate a dodnes chodí a některé z nich jsou těsně před zkouškou na černý pás.

Takže podruhé vstupujete do stejné řeky. O čem by měl celý seminář a navazující kurz vůbec být?
Teď mne do toho nakopl známý z našeho klubu. Na seminář jsme pozvali policejního psychologa Lubomíra Češka, který by měl prezentovat svoje poznatky ze svého zaměstnání. Bude se to týkat situací, do kterých se ženy mohou dostat, na co si mají dávat pozor. Účastníci semináře budou také seznámeni s nezbytným právním minimem.

Jak tedy bude celý seminář probíhat?
Tak asi největším lákadlem bude oběd, který zajišťujeme (smích). Ne, teď vážně. Na začátku budou všichni seznámeni s právním minimem. Měli by se učit základní techniky úderů, krytu, jak správně zaujmout bojové postavení. Poté budou mít možnost si vše vyzkoušet v reálných situacích. Na to vše pak bude navazovat kurz, který poběží od května do konce června.

Nemáte obavy o zájem semináře a kurzů?
Kurz jsme vymysleli nedávno. Seminář je prakticky naplněn, jedná se zhruba o 30 žen. Kurz by měl mít osm lekcí, bude navazovat na dubnový seminář a měl by odstartovat v květnu. Tento kurz bude vhodný i pro ženy, které se nemůžou zúčastnit semináře.

Pojďme nyní k obsahu kurzů. Jak budou probíhat?
Kurz bude každou neděli od 18.00 do 19.30 v termínu od května do června. Měli by tam být se mnou vždy dva instruktoři. Hodiny připravujeme v reálu, pilně cvičíme, chceme být maximálně připraveni. Naším cílem je, aby každá minuta kurzu byla smysluplně naplněna. V prvních lekcích půjde o seznámení s tím, jak se postavit, udeřit, na řadu přijdou základní vitální body na těle, budou se také učit pády. V dalším průběhu kurzu se vše bude vkládat do modelových situací, které se běžně stávají. Učit reagovat se budou například proti nechtěnému objetí na zábavě, proti nežádoucímu verbálnímu a následně fyzickému napadení na autobusové zastávce. Těch situací je opravdu hodně a přitom si jsou velice podobné. My budeme 
k dispozici, takže asi vždy jako sparingpartneři odejdeme
s modřinami. Věřím, že ženy, které projdou tímto kurzem, si zlepší svou psychickou odolnost.

Je váš kurz nějak omezený, nebo je otevřený pro ženy všeho věku?
Je to samozřejmě pro všechny. Já jsem to nabízel i u nás 
v klubu, je o to zájem. Každá žena by měla vědět alespoň minimum teorie. Kolikrát jim nejde o život, ale „jen" o krádež. Ale právě to, že žena v této situaci špatně zareaguje, může mít fatální důsledky.

Můžete už teď případným zájemkyním sdělit, co vše si mohou z vašeho semináře a kurzů odnést?
Věřím, že získají schopnosti, které přenesou do života. Otevřou něco, o čem nevěděly, že to mají. Určitě se jim zvýší sebevědomí, získají přehled 
o tom, co vše se jim může stát. Budou lépe reagovat v kritických situacích. Navíc od nás obdrží i certifikát. Za těch osm lekcí se nedá naučit všechno, ale základy by tam měly získat. Předpokládám, že bychom v těch nedělních večerech pokračovali i od září.

Celkově nabízíte lidem v poslední době zajímavé akce. Ať už to byl nově otevřen klub Aikido, nebo karate pro seniory. Máte 
v hlavě už další nápady?
Doba je taková, že lidi se tříští na několik částí. Někteří vyhledávají plnokontaktní zá-pasy. To není moje cesta, ač je karate úžasná cesta, a navíc vynikající reálná sebeobrana. Jeden japonský filozof kdysi řekl, že není umění vyhrát tisíc bitev, ale je umění se jich nezúčastnit. Náš Aikido klub vede Radek Špáta, který je výborným učitelem. Jsem velice rád, že jsme k sobě našli cestu a spolupracujeme. Komu nevyhovuje karate, může v našem klubu studovat aikido. Myslím si, že nově otevřený klub si zatím vede dobře. Karate pro seniory zatím nemělo takovou odezvu, ale nevzdáváme to. Od září chceme pokračovat v sebeobraně pro ženy, plánujeme kurzy pravidelně každou neděli. Také připravujeme kurz reálné sebeobrany pro muže, který bude daleko intenzivnější. O začátku budeme informovat širokou veřejnost i skrze váš Deník.

Co říci závěrem? Jak ještě povzbudit případné účastníky semináře a kurzu sebeobrany?
Já bych to vzal z druhé strany. Chtěl bych vzkázat těm, kteří chtějí ubližovat, aby svou sílu, kterou mají, využívali pro dobrou věc. Budou pak mít o hodně více přátel. Nedávno jsem byl ve zvláštní škole v Roudnici nad Labem dělat jistou besedu a potkal jsem tam takového výrostka 
a řekl jsem mu něco podobného. Myslím, že se nad tím minimálně zamyslel. Kurz pomůže nejen ubránit se, naučí třeba, jak správně spadnout. To se může hodit i v zimě. Nejvíce se to ale může projevit na sebevědomí jednotlivců. Když žena zjistí, že se dokáže ubránit stokilovému chlapovi, bude na tom o hodně lépe.