Ale nestalo se, dvojnásobný mistr světa, který letos oslavil čtyřicáté narozeniny, je v plném proudu přípravy. „Obdivuji sportovce, kteří jsou na vrcholu i v pokročilém věku. 
A mě to také láká," přiznal při rozhovoru pro Děčínský deník Kraus, který začal spolupracovat s trenérem Pavlem Landou, který vedl při zlatém úspěchu akrobatického lyžaře Aleše Valentu.

Tomáši, v jakém stádiu je aktuálně vaše příprava?
Se suchou přípravou jsem začal už v létě, na lyže přišel čas v září. Dvakrát to bylo ve Švýcarsku, dvakrát v Rakousku, poslední víkend jsme byli popáté. Jezdím společně se Švýcarkou Fanny Smith a Slovincem Filipem Flišarem. Naše srážka v Soči už je zapomenuta. Já jsem spokojený, tréninky jsou intenzivní, docela se mezi sebou hecujeme. 
I mimo trénink vymýšlíme věci, které nás baví a vše oživují.

Co vás vlastně v pokročilém věku žene dopředu?
Fyzicky se cítím velice dobře, netrápí mě žádné zdravotní omezení. V mém věku je to vlastně kuriózní, že se na trati potkávám s mnohem mladšími závodníky, kteří jsou na vrcholu sil. Ale když jsem pak s nimi v cíli na stejné úrovni, je to dostatečná motivace.

Zřejmě už se neubráníte označení veterán. Jak se na to díváte?
Teď už to vlastně ani jinak říci nejde. Kdyby mi bylo 30 let a někdo to říkal, ještě bych 
o tom přemýšlel. Když to někdo použije jako náražku, má motivace je ještě vyšší.

Neláká vás také zjistit, jak dlouho můžete zůstat ve vrcholovém sportu?
Určitě, beru to jako takový test. Po Soči jsem podruhé v životě chtěl skončit, poprvé to bylo po olympiádě ve Vancouveru. Ale asi mě vždy zlákal ten pocit sportovní dlouhověkosti. Hodně sleduji sportovce mého věku, kteří ještě řádí. Zajímá mě to a jsem zvědavý, jak to budu zvládat.

Jste také úřadující český šampion. Nebudete čekat, až vás někdo porazí?
To zase ne. V kariéře jsem vyhrál tolik závodů, že české mistrovství není zase tak velkou motivací. Pár lidí, kteří by mě už v letošní sezóně mohli porazit, by se našlo. I když jim to ve světovém poháru nevychází. Ale celkově domácí mistrovství zase tolik neřeším.

Jaké vrcholy na vás v nové sezóně čekají? V lednu to asi bude například mistrovství světa, ne?
Jednoznačně, to bude 25. ledna pro všechny vrchol sezóny. Jako přípravné závody mi poslouží čtyři světové poháry. V polovině ledna pak společně s Fanny a Filipem odjíždíme na poslední přípravu do Švýcarska. Tam budeme intenzivně trénovat na trati pro evropský pohár.