Kategorii mladších žákyň ovládla jílovská Natálie Bártová, mezi mladšími dorostenci se ze zlaté radoval Ondřej Hlavatý z České Kamenice a kategorii starších dorostenců vyhrál Martin Přibyl z Jílového. Stříbro pak v hlavní mužské kategorii přidal jílovský Miroslav Bárta.

Počasí opět nebylo ideální, zataženo a proměnlivo, teplota kolem tří stupňů pod nulou. Na pláních Polevského vrchu foukal silný vítr. Muži absolvovali 15 km trať rozdělenou na tři pětikilometrové okruhy. Zde jednoznačně kraloval Jan Doubek z pořádajícího oddílu SKI Polevsko s časem 0:54:29 a stal se po několikáté celkovým vítězem závodu. Jeho jméno bude zdobit štítek na zlaté lyži, symbolu závodu Zlatá lyže Lužických hor. Druhý byl již zmiňovaný Bárta a třetí příčku vybojoval Petr Schejbal z Liberce. Na děčínské borce Kolouška a Peterku pak „zbyla“ čtvrtá a pátá pozice.

Mezi ženami kralovala na desetikilometrové trati Věra Utínková z Prysku s časem 45:20. Na druhém místě skončila Andrea Rejholcová z OK BOR a třetí se umístila Radka Minářová z domácího SKI Polevsko.

V kategorii muži 40 – 59 let zvítězil Jaroslav Tuž z Liberce ze SPIN FIT Liberec. Druhou příčku obsadil Gerold Müller z německého oddílu Bertsdorfer SV a třetí skončil David Urbanec z Liberce. Jediný zástupce děčínského regionu v této kategorii Václav Zemler z KIVI Varnsdorf doběhl pátý.

V další veteránské kategorii muži nad 60 let se stal vítězem František Dvořák ze Cvikova. Druhý doběhl František Peterka z klubu Sokol Troja a třetí místo obsadil Josef Vojtěch z Liberce.

Všem závodníků patří poděkování za účast. Pořadatelé z běžkařského oddílu již teď chystají na sobotu 30. ledna další z polevských závodů, kterou je Lužická třicítka (www.luzickatricitka.bikebase.cz). Ta je považovaná za nejtěžší závod Lužických hor a představuje výzvu pro každého běžkaře, který zavítá do tohoto pohoří na severu Čech.

Na Polevsku i nadále probíhá údržba běžeckých tratí. Zájem o běžecké lyžování byl vidět o uplynulém víkendu především na Jedličné mezi Polevskem a Kytlicí, kde stály podél silnice desítky aut. Poprvé v tomto roce se mohli radovat i vyznavači volné techniky – bruslení. Pro ně byl rolbou upraven tříkilometrový okruh v okolí Polevského vleku nad vlekem přístupný nejlépe z prácheňské silnice, kde je možné zaparkovat několik aut.

Pokud počasí dovolí, plánují běžkaři ve spolupráci s vlekaři upravit okruh pro skating před každým víkendem. Úpravu okruhu pro bruslení bylo možné zaplatit z finančních prostředků od sponzorů. Tratě pro klasiku jsou udržovány průběžně i v týdnu díky financím od obcí sdružených ve Svazku obcí Novoborska. Na Polevsku připadlo několik centimetrů nového sněhu a podmínky jsou nadále ideální.

Sněhové zpravodajství od členů SKI Polevsko i od běžkařů samotných najdete na stránkách SKI Polevsko www.skipolevsko.estranky.cz.