Při druhém dílu Českého poháru se rychlostní kanoisté poprvé ukázali na olympijských distancích.

Dráha v Račicích tentokrát velmi proměnlivým počasím a točícím se větrem prověřila celou českou špičku od dospělých po benjamínky na tratích od sprinterské dvoustovky až do závěrečného intervalového závodu na dva kilometry. Zástupci TJ Kajak Děčín vytěžili z náročného programu celkem devět pohárových medailí.

„Jedinou zlatou si z Račic dovezl Jindra Florián po nejkratším závodě benjamínků v singlu na pětistovce, z kilometrového souboje vyválčil bronz a poslední den přidali s Klimentem ještě těsné čtvrté místo na deblu. Mezi mladšími benjamínky dojel na pětistovce na stříbrné pozici Eda Tržil," podotkl vedoucí TJ Kajak Děčín Tomáš Charvát.

Zbývající medaile mají na svědomí děvčata. „Kateřina Zárubová se naštěstí rychle oklepala z nevydařeného prvního pohárového závodu v Ústí a předvedla parádní formu," pochvaloval si Charvát.

V obou singlech jen těsně a především na kratší trati 200 metrů možná i trochu smolně prohrála boj o zlato se svojí dlouholetou soupeřkou Sobíškovou ze Sparty. „Další stříbro po pěkném závodě ujely s Adélou Házovou na deblu. Adéla se i po přestupu do dorostenecké kategorie dokázala prosadit do popředí a vyjela si parádní páté a šesté místo," pokračoval Charvát.

O další dva cenné kovy se stříbrným leskem se postarala Kristýna Havlová na kanoi ze závodů na 500 metrů a dva kilometry. „Při dvoustovce, což by do dalších sezon měla být výhledově její hlavní disciplina, bohužel doplatila na svojí nezkušenost a nevyježděnost a v bočním větru a nepříjemných vlnách dojela až na konci finále na osmém místě. Ještě jednu stříbrnou medaili na závěr získala z debla také Jana Počepková mezi žačkami," dodal.

Nyní čeká především mladší závodníky několik menších lokálních závodů a za měsíc se nejlepší zástupci všech věkových kategorií znovu vrátí do Račic na další díl Českého poháru, kde se v jediné takzvané „supernominaci" utkají dospělí o místenky na Mistrovství světa a Evropy.

Chlapci a děvčata dorosteneckého a juniorského věku budou bojovat v jediném společném závodě o místa v reprezentaci pro juniorské mistrovství světa a Evropy. A také Olympiádu mládeže.