„Již třetím rokem se podařilo pořadatelům uspořádat takto prestižní závod přímo v Děčíně. Závodilo se v zimním přístavu v Rozbělesích, kde děčínský klub vodních motoristů pravidelně trénuje. „Na závod k nám přijeli závodníci z dvou klubů z Prahy, Čelákovic, Brandýsa nad Labem a Otrokovic. Závodníci děčínského klubu startovali ve dvou z šesti kategorií a zcela je ovládli,“ pochvaloval si jeden z trenérů Pavel Duda.

OBSADILI BEDNU

V kategorii M3, kde závodí děti ve věku 12 a 13 let na motorovém člunu se spalovacím motorem o výkonu 8 HP, zvítězil děčínský závodník Vojtěch Duda. Druhé místo patřilo velmi zkušenému děčínskému závodníkovi Miroslavu Bačkovskému. Oba přivezli v loňském roce cenné kovy z MS ve Spojených arabských emirátech, kde reprezentovali Českou republiku. Milým překvapením bylo třetí místo v kategorii M3 pro Miroslava Vácu. „Míra nás překvapil svým suverénním výkonem, kdy opakovaně zcela bezchybně projel trať a zacouval mezi couvací bóje s takovou rychlostí a přesností, že vzal vítr z plachet všem ostatním závodníkům z jiných klubů, kteří byli považováni za favority,“ usmíval se Duda.

V kategorii M4, kde už se závodí na větším člunu s motorem o výkonu 15 HP, získala zlatou medaili Barbora Dudová. Stříbrná příčka patřila Janu Brožovi. Děčínští tak vybojovali maximum, co mohli. Přesto to domácímu týmu nestačilo na úspěšný boj o hlavní cenu závodu. Pohár města Děčína tak letos putoval do Čelákovic, které měly možnost postavit do závodu více závodníků a ovládly tak kategorie, které Děčín nemá obsazené.

„Je to škoda, již několik let marně sháníme malé závodníky do kategorií Delfín a M1 ve věku 6–10 let,“ posteskl si Duda. „V takto nízkém věku má závodník možnost projít si tréninkovou přípravou od začátku a získávat zkušenosti postupně. To má pak možnost úročit při přestupu do dalších kategorií. Proto rádi na některém z následujících tréninků přivítáme soutěživé děti, které si to přijdou třeba jen vyzkoušet,“ doplňuje Duda. Zájemci se mohou hlásit na e-mail pavelduda.dc@ seznam.cz.

Byl to první z letošních závodů, který se započítává do výsledků ovlivňujících složení české reprezentace ČR na MS v Petrohradu. Hned tuto sobotu budou děčínští závodníci o další cenné body bojovat v paralelním slalomu v Praze. Rozhodující závod o účast v reprezentaci je čeká 15. června na závodní trati v Čelákovicích. Tímto závodem bude rozhodnuto o reprezentaci ČR na MS.

O titul Mistra České republiky se budou závodníci prát ještě na závodech v září, pořádaných Klubem vodních motoristů Děčín, z. s. v Píšťanech u Litoměřic a Kotvou Brandýs v Brandýse nad Labem vždy ve spolupráci s Českým svazem vodního motorismu.

Na začátku července pořádá KVM Děčín a Český svaz vodního motorismu týdenní sportovní soustředění ve Velkých Žernosekách. Zde si závodníci ze všech klubů ČR poměří své síly a zahájí letošní letní prázdniny.