Letos poprvé byl sloučen Český pohár kadetek a juniorek ve volejbale – nejvyšší nemistrovská soutěž v ČR a jediná možnost konfrontace center, středisek a čistě amatérských klubů, kam patří i VSK Spartak Děčín.

„Bohužel letos nasazení v kvalifikaci, která se konala v Hradci Králové za účasti 26 družstev, bylo velice podivné, a tak některá družstva odehrála pět lehčích utkání a byla v elitní osmičce a silná družstva se prala mezi sebou,“ divil se trenér VSK Josef Herclík.

Nejvýše nasazený VSK Spartak Děčín (loni 2. v ČP) dostal do pětičlenné skupiny extraligovou Lokomotivu Plzeň, pražské ligové týmy Mikulova Praha a Savo Praha, které doplnil věčný rival Šanov Teplice. Některé skupiny byly čtyřčlenné a pouze s jedním ligovým družstvem, a tak Děčín strávil na hřišti daleko více času než lehce postoupivší Lanškroun (loni 6.) Děčanky nakonec odjely jen v devíti (Iva Zahálková onemocněla) a hned první zápas byl proti extraligové Plzni. „První set byl jasně v naší režii, kdy jsme vyhráli 25:18, bohužel hned na začátku setu se zranila Míša Matějková, která si přivodila výron kotníku a Plzeň toho náležitě využila a vyhrála 25:23 a následně 15:13, takže jsme prohráli 1:2, zklamaně pravil Herclík.

Další zápas byl proti Savu Praha a trenér Josef Herclík musel improvizovat na bloku. „Výborně zaskočila Míša Sinerová a my vyhráli 2:0 po setech 25:17 a 25:16. Hned další zápas proti Mikulově Praha se zranila i Míša Sinerová a na blok musela Bára Rumlová, po dramatických koncovkách jsme nakonec porazili 2:0 Mikulova po setech 26:24, 25:22,“ pravil Herclík.

Poslední soupeř byl Šanov Teplice a hrál se až jako poslední. Bohužel došly síly a po vyrovnaném průběhu měl Šanov více štěstí, Děčín – Šanov Teplice 1:2 (24:26, 25:22, 13:15). „Šanov druhý den neuhrál jediný zápas a únava byla více než patrná,“ podotkl
děčínský trenérský matador.

Druhý den Děčín čekaly týmy ze čtyřčlenných skupin a když začalo bolet koleno i Rumlovou, musela být do hry na síti nasazena i Míša Dobrovolná a s nahrávačkami Kačkou Šrajerovou a Verčou Jiránkovou, Eliškou Mottlovou na bloku a Laďkou Škopovou na smeči pod vedením kapitánky Terky Sigmundové nastoupila děvčata v šesti proti Sokolu Pardubice a Sokolu Třebechovice – rozdíl výkonnosti i přes neúčast dlouhých hráček byl obrovský, takže Děčín porazil Pardubice 2:0 (25:12, 25:11) a Třebechovice také 2:0 (25:12, 25:10). „Toto bohužel znamenalo jen druhou osmičku, přestože družstva, která sehrála s těmito týmy vyrovnaný souboj byla bez problémů v elitní osmičce,“ konstatoval Herclík.

V Sokolově probíhal Pohár nadějí a Spartaku utekla první příčka doslova o fous. „S Plzní jsme zahájili bez problémů, proti začínajícím mladším hráčkám hrála i lavička. S Habartovem to byl boj, soupeř byl všude, výborné bloky na naší straně ubránily. Ervěnice – dlouhá vyčerpávající hra, soupeř zdržoval chybami v přebíhání. Olymp – malé soupeřky – kompletně odehrála mladší děvčata. Sokolov – závěrečný zápas prvního dne byl drama, na které se přišla podívat spousta domácích fanoušků. Naše děvčata ustála obě dramatické koncovky a zvítězila, ohodnotil všechny duely Josef Herclík. Se Žatcem kompletně odehrála bez problémů mladší děvčata.

Poslední zápas se Šanovem – finále turnaje dvou nejlepších celků. „V prvním setu nám odešel příjem, ve druhém jsme soupeře zlomili v koncovce, na závěrečný už nezbývaly síly, chyběl nám druhý důrazný blok a trocha štěstí. Jinak děvčata hrála bezvadně, největší pochvala nahrávačky Jirchářová, Červinková, z mladších hráček zaslouží pochvalu Bártová, která zastoupila v základní šestce za chybějící blok,“ dodal závěrem kouč Spartaku.

Výsledky: Loko Plzeň 2:0 (7, 11), Habartov 2:0 (14, 21), VK Ervěnice 2:0 (12, 24), Olymp Praha 2:0 (13,12), VK Sokolov (25, 21) ,VK Žatec 2:0 (12, 17), Šanov Teplice 1:2 (-15, 25, -13)

Náhra: Jirchářová, Červinková, Ácsová. Blok: Zvěřinová, Bártová, Floriánová, Smeč: Demuthová, Lhotková, Šmerdová. Chyběly: Petrovická K., Petrovická Š., Zahálková P.