V Rabštejně u České Kamenice vyrostlo v nedávné době v bývalém vojenském prostoru nové lákadlo pro turisty – první oficiální minibiková dráha v severních Čechách a teprve pátá v celé republice, přičemž nejbližší je v Praze. Za jejím vznikem stojí českokamenické občanské sdružení Minibike button club, které má v současné době 29 členů. „O pozemky v této lokalitě jsme se začali zajímat hned po vzniku našeho občanského sdružení, tedy v září 2008,“ objasnila počátky budování dráhy jedna ze členek Minibike button clubu Jana Koníková.

Začátky závodů na minibicích, tedy minimotorkách sahají dva roky zpět, kdy se uspořádalo několik nadšenců malé závody v Janské u České Kamenice. Jenže se jim do cesty postavila řada překážek a proto byli nuceni hledat nové, vhodnější prostory pro svůj sport. A našli je právě v Rabštejně, i když ani k jejich získání nebyla snadná cesta. V prvních měsících totiž nebyli představitelé českokamenické radnice tomuto záměru příliš nakloněni. „Z počátku se nám nedařilo město přesvědčit o našem záměru. Měli jsme velké problémy s jednáním o pronájem pozemku a mnoho jednání skončilo s tím, že to není možné. Ale naštěstí jsme vytrvali a po jedné živější diskuzi, kdy jsme předložili dostatek faktů, nám město nakonec vyšlo vstříc a pozemek pronajalo,“ popsala lapálie před vznikem dráhy Koníková. Po úspěšně zvládnutém jednání čekala motorkářské nadšence mnohem složitější část celého projektu. A to sehnání peněz na vytvoření živičného povrchu, který je pro kvalitní minibikový okruh naprosto nezbytný. O nemalé náklady se podělili členové občanského sdružení a zbývající část peněz se snaží sehnat u sponzorů. A protože peněz není nikdy nazbyt, snaží se členové klubu a jejich příznivci snížit částku potřebnou k dobudování závodiště brigádami, které se konají jednou týdně.

Závodní dráha v Rabštejně má za sebou již také první oficiální závody, které se konaly minulý víkend a další jsou naplánovány na 9. a 23. srpna. V současné době není však trať ještě homologována, a proto tam není možné jezdit celostátní závody.

Závodní dráhu si mohou vyzkoušet i ti, kteří nejsou členy sdružení. V nejbližších dnech si bude možné zajezdit ve středu a v pátek od 14 do 18 hodin a o víkendech od 9 do 18 hodin. Je třeba se předem domluvit. Kontakty jsou zveřejněny na stránkách www.minibikebuttonclub.wz.cz . A nemusí zoufat ani lidé, kteří by měli zájem si jízdu na minibiku vyzkoušet, ale nemají zatím vlastní motorku. Minibike button club totiž nabízí možnost zapůjčení minibiku a v budoucnu plánuje také půjčovnu čtyřkolek.

Alexandr Vanžura