„Museli jsme zrušit první ligu děčínského okresu. Prostě nebyly týmy,“ prozradil předseda sálové kopané pro Ústecký kraj Jiří Jedlička. „Museli jsme zrušit první ligu děčínského okresu. Prostě nebyly týmy,“ prozradil předseda sálové kopané pro Ústecký kraj Jiří Jedlička.

Nová sezóna je tady. Jaké jsou novinky?

Všichni jsme se již nemohli dočkat, přestávka byla poměrně dlouhá. Novinky žádné nejsou, vše běží v dobře zajetých kolejích, a to, co je osvědčené, by se nemělo bořit. Museli jsme ale zrušit první ligu okresu Děčín, protože nebyly týmy. A tak budeme pořádat dvě soutěže – AUTOCENTRUM Jílové Extraligu Ústeckého kraje a Benešovské stavebniny VETERÁNS ligu Ústeckého kraje.

Jak dlouho vůbec soutěže v Ústeckém kraji fungují?

Letos jsme vstoupili do 44. ročníku. Soutěže v Ústeckém kraji se hrají tedy od roku 1974. Během tohoto období se v našem kraji vystřídalo více jak 160 týmů. Hrála se tady krajská liga, první, druhá a třetí liga. A samozřejmě hráli i veteráni. Z děčínských týmů se řada hráčů dostala do reprezentace, jako Prinz, Bandurič, Veselý, Pavel Špringer, Erneker, Rangl, Malát, Čermák, nebo Benát. Aktuálně naši republiku reprezentuje Tomáš Fichtner.Vy jste předseda svazu.

Jak dlouho se už kolem sálového fotbalu pohybujete?

Já pracuji jako předseda Ústeckého štábu od roku 1989. Nejprve jsem byl jako předseda okresu a později jako předseda Ústeckého kraje. Během této doby jsem spolupracoval se spoustou skvělých přátel sálovky jako P. Kluvancem, J. Bulínem, Z. Říhou, M. Čechem, I. Sivókem a v současné době J. Oborníkem, V. Valštýnem, R. Barillou a R. Zimolou. 

Ve fotbale ubývají týmy. Nemáte ten samý problém?

Ano, máme ten samý problém, úbytek týmů je i v naší sálovce. Stále si lámu hlavu, čím to je. To za našich mladých časů nebylo. Zřejmě je jiná doba a ti mladí mají spoustu jiných zájmů. A hlavně nemají ten správný vztah, co jsme měli my. Bohužel, je to velké škoda, ale přesto doufám, že se to časem změní a opět se mladí vrátí.

Není velkým problémem fakt, že musíte využívat haly v Libouchci a Varnsdorfu? Jak moc vám chybí hala v Děčíně?

Velký problém hrát sálovku v Libouchci či Varnsdorfu, opravdu není. Obě haly jsou poměrně nedaleko, třeba v Libouchci hrajeme již 35 let . Ale že není hala v Děčíně, nás všechny dost mrzí. Já si osobně myslím, že se už asi nedočkám. Už tolikrát jsem slyšel že bude, a stále se to nestalo. 

Není to tak dávno, co si Celostátní ligu zahrál Varnsdorf. Myslíte si, že na to v současnosti nějaký tým má?

První tým, který hrál v naší nejvyšší soutěži, byl JVŠ Děčín Honzy Šebesty. A pak samozřejmě Varnsdorf. Oba týmy odehrály několik sezón a nevedly si vůbec špatně. A jestli na to má nějaký aktivní tým? Ano, třeba zrovna Varnsdorf, nebo Jílové či Bumiko Děčín. Ale vše vždy ztroskotá na financích. Bohužel, v našem regionu není tak silný sponzor, který by účast týmu v Celostátní lize finančně zabezpečil. Pokud chcete hrát nejvyšší soutěž v sálové kopané, je potřeba mít řádově desítky tisíc. To zatím nikdo nesežene.

Co si přejete do nové sezóny?

Hlavně pro všechny hráče, vedoucí a funkcionáře pevné zdraví, radost z pohybu a nějaké ty sportovní úspěchy. A nám, kteří to vše organizují, dobrou spolupráci s týmy, férové vystupování hráčů a spokojenost z dobře vykonané práce ve prospěch sálovky.

Můžete vzpomenout na nejhorší moment v sálové kopané, který jste zažil jako předseda?

Abych řekl pravdu, tak si žádný nejhorší moment nevybavuji. I když pár těch nepříjemných situací bylo. Třeba, když na turnaj nepřijede tým a pak se musí předělávat celý rozpis turnaje. Nebo třeba zranění hráčů při zápase. Ale nějaký zásadní špatný moment jsem dosud nezažil. A to je dobře, protože těch blbých momentů je v životě vždycky dost.