Vše startuje 5. července, poslední etapa je pak v plánu v neděli 8. července. „Neznám sílu našich žen, ale přál bych si, aby dopadly co nejlépe,“ přiznal ředitel závodu Jiří Vích.

V letošním roce bude startovat 26 týmů, dohromady se ve startovní poli představí 176 závodnic. „Startovní listina byla uzavřena už v průběhu května. Bohužel jsme do ní nemohli zařadit čtrnáct národních týmů. Jako například Japonsko, nebo Švýcarsko,“ zalitoval Jiří Vích.

I v roce 2018 se pojede pět etap. „Etapy zůstaly stejné, jsou tam malé úpravy. Jako třeba ve druhé,“ prozradil. Jiříkovská etapa se pojede oproti poslednímu ročníku obráceně. Trasa tedy bude: Rybniště – Horní Chřibská – Chřibská – Rybniště – Doubice. Okruhy v Jiříkově budou v tomto pořadí: Rumburk – Filipov – Jiříkov. Tady je to z důvodů bezpečného dojezdu do cíle.

V Krásné Lípě se samozřejmě kromě zahraničích závodnic představí i české cyklistky. „Pro nás je poměrně překvapení, že po dlouhých letech budou v peletonu hned tři české týmy,“ zdůraznil Vích. Jedná se o týmy Dukla Praha, Kooperativa a Uničov.

Mohou právě tuzemské závodnice výrazně promluvit do celkového pořadí. „Neznám sílu našich děvčat, ale přál bych jim co nejlepší výsledky. Poslední nejlepší úspěch byl od Nikoly Noskové, která jela etapy v modrém dresu nejlepší vrchařky. I dílčí úspěchy v etapách budou pro ně úspěch. Samozřejmě bych rád na stupních vítězů blahopřál našim děvčatům,“ zamyslel se Jiří Vích.

V jubilejním 30. ročníku byla nejlepší Winder Ruth (USA). „Těžko říci, kde letos hledat favoritku. Bude tady startovat trojnásobná mistryně světa v cyklokrosu Sane Cant, která si zopakuje loňskou účast. Na startu bude deset národních týmů a všichni budou chtít bojovat o prvenství. Favoritkami budou jako loni Američanky, ale překvapit mohou hlavně Belgičanky. Závodnice v družstvu umějí velmi dobře spolupracovat. To dokázaly v loňském roce právě Američanky,“ dodal Jiří Vích.

Mezi národními týmy jsou například Holandsko, Belgie, USA, Kazachstán, Nový Zéland, Slovensko, Rusko, Francie, Ukrajina a Slovinsko.