Ani letošní léto nebude ochuzeno o mezinárodní cyklistický závod žen Tour de Feminin. Tradiční klání v Krásné Lípě má na programu 31. ročník, nově se pojede také jako Memoriál Šárky Víchové Peškové.

Vše startuje už ve čtvrtek 5. července, poslední etapa je pak v plánu v neděli 8. července. „Neznám sílu našich žen, ale přál bych si, aby dopadly co nejlépe,“ přiznal hlavní organizátor závodu Jiří Vích.

V letošním roce bude startovat 26 týmů, dohromady se ve startovním poli představí 176 závodnic. „Startovní listina byla uzavřena už v průběhu května. Bohužel jsme do ní nemohli zařadit čtrnáct národních týmů. Jako například Japonsko nebo Švýcarsko,“ zalitoval Jiří Vích.

I v roce 2018 se pojede pět etap. „Etapy zůstaly stejné, jsou tam malé úpravy. Jako třeba ve druhé,“ prozradil.

Jiříkovská etapa se pojede oproti poslednímu ročníku obráceně. Trasa tedy bude: Rybniště Horní Chřibská Chřibská Rybniště Doubice. Okruhy v Jiříkově budou v tomto pořadí: Rumburk - Filipov - Jiříkov. Tady je to z důvodů bezpečného dojezdu do cíle.

V Krásné Lípě se samozřejmě kromě zahraničích závodnic představí i české cyklistky. „Pro nás je poměrně překvapení, že po dlouhých letech budou v peletonu hned tři české týmy,“ zdůraznil Vích. Jedná se o týmy Dukla Praha, Kooperativa a Uničov.

Mohou právě tuzemské závodnice výrazně promluvit do celkového pořadí? „Neznám sílu našich děvčat, ale přál bych jim co nejlepší výsledky. Poslední nejlepší úspěch byl od Nikoly Noskové, která jela etapy v modrém dresu nejlepší vrchařky. I dílčí úspěchy v etapách budou pro ně úspěch. Samozřejmě bych rád na stupních vítězů blahopřál našim děvčatům,“ zamyslel se Jiří Vích.

V jubilejním 30. ročníku byla nejlepší Winder Ruthová z USA. „Těžko říci, kde letos hledat favoritku. Bude tady startovat trojnásobná mistryně světa v cyklokrosu Sane Cantová, která si zopakuje loňskou účast. Na startu bude deset národních týmů a všichni budou chtít bojovat o prvenství. Favoritkami budou jako loni Američanky, ale překvapit mohou hlavně Belgičanky. Závodnice v družstvu umějí velmi dobře spolupracovat. To dokázaly v loňském roce právě Američanky,“ dodal Jiří Vích.

Mezi národními týmy jsou například Holandsko, Belgie, USA, Kazachstán, Nový Zéland, Slovensko, Rusko, Francie, Ukrajina a Slovinsko.

Tour de Feminin1. etapa: 5. 7. 13:30 Krásná Lípa - Varnsdorf (119,4 km)
2. etapa: 6. 7. 10:20 Jiříkov - Jiříkov (104,2 km)
3. etapa: 7. 7. 10:00 Krásná Lípa (časovka na 14,6 km)
4. etapa: 7. 7. 16:15 Rumburk - Rumburk (71,3 km)
5. etapa: 8. 7. 10:15 Varnsdorf - Krásná Lípa (90,5 km)